Altın alırken ve bozdururken bu uyarılara dikkat!

Reklam

Altın ile yatırım yapan insanlar zamanla paraya ihtiyaçları olduğundan dolayı, takılarını, altınlarını bozdurmaya doğru yol alıyorlar. Yalnız, altınlarınızı bozdururken dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde zarar edebilirsiniz. Zarar etmeniz sizin için oldukça can sıkıcı olabilir.

Altın bozdurmada 2 çeşit vardır:

1) İşçilikli Altın
2) İşçiliksiz Altın

BOZDURMAK İSTEDİĞİNİZ ALTININ TÜRÜ NEDİR?

24 ayar altın, külçe altın ve gram altınlar ile yatırım yapanlar, altınlarını bozdurdukların da zarara uğrama olasılıkları çok düşüktür. Çünkü bu tarz altınlar saf olarak satılır ve üstünden işçilik parası alınmaz. Altın’ın yükselmesi ile birlikte aynı orantıda fiyatları yükselir ve altın düştükçe düşer.

Bilezik, küpe, alyans vb. gibi üzerinde yoğun işçilik olan takılar için bunlar geçerli değildir. Bu tarz takılar genelde yatırım yapmak için alınmaz. Düğünlerde takılır ve daha sonra yastık altına kaldırılır. Bu şekilde altın zamanla değerlenir, altın fiyatları yükselir ve sadece ihtiyaç olduğunda altınlar bozdurulur.

Bu hususta dikkat edilecek konular vardır. Mesela sizin bileziğiniz 2000 TL değerinde olabilir ama o kuyumcunun gözünde sadece hurda sayılabilir. Bilezik kırıkta olsa, eski de olsa gözünde bir önem arz etmeyebiliyor. Durum böyle olunca bileziğin gramajı ile o zaman ki altın ons‘in değeri ile birlikte hesaplama yapılır ve size sunulur.

Altın Türleri nelerdir?

Unutmadan belirtelim; çeyrek altın, ziynet altınları, yarım altın, cumhuriyet altını gibi altınlar işçiliksiz altınlardır.
Bunun haricinde üstteki yazıları artı olarak, kolyeler, yüzükler, altın setleri, 22, 18, 14 ayar bilezikler işçilikli olan altınlardır.
Mesela herhangi bir kuyumcudan herhangi bir model seçtik. Şuan ki fiyatı 1.393 TL.
Gramajı 10.20 gram, 14 ayar yeşil ve beyaz altından üretilmiş bir ürün.
14 ayar altın fiyatı ise =  55.3750
Küçük bir hesap: 10.20 gram X  55.3750 = 564.82500Yani altın değeri 564.82500 TL’dir. Bundan düşük fiyata bu altını vermeniz imkansızdır. 829 TL bu altının işçilik vb. değeri tutuyor. Bu sadece göstermelik bir hesaptı. Parçalanmış bir bileziği bu fiyattan verebilirsiniz misal.

Eğer yeni bir bilezik ise, yeni ve değerli bir model ise elbette fiyatı daha yüksek tutulacaktır. Bu konuda kuyumcuların inisiyatifine kalmış bir durumdur. Bu yüzden dolayı güzel tasarıma sahip ve işçilik payı yüksek olan altınlarınızı kesinlikle bozdurmanızı tavsiye etmiyoruz.

Altın bozdurma çoğu zaman karlı olamayabiliyor. Bu yüzden dolayı tek bir kuyumcuya gitmek yerine farklı kuyumculara giderek fiyat alabilirsiniz. Tabi ki altının yükseldiği saatler içerisinde bozdurmanız da yanınıza kar kalacaktır.

Fransa’da altın alım ve satım ile ilgili tüm sorularınız için Kenza Gold Kuyumculuk: 01 47 70 03 35

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz