E441’e dikkat! Domuz içeriyor, ekmekten pastaya her şeyde var

0
1507
Reklam

Avrupa’da yoğurttan, pastaya, şekerlerden birçok gıdaya kadar kullanılan E441’in(Jelatin) yüzde 80’i domuzdan üretiliyor.

Fransız LCI televizyonunda yer alan habere göre, her yıl yüzbinlerce ton üretilen jelatin, birçok gıda ürünününde kulanılıyor. Sadece 2013 yılında üretilen 147 bin 500 ton jelatin, sofralarımıza bazen pasta üzerindeki kremde, şekerde,  sütlü tatlılarda hatta bazen de ekmekte kullanılarak girdi. Ancak LCI, birçok gıdada kullanılan E441’in çoğunluğunun domuz olduğunu duyurdu. Birçok kişinin bilmeden domuz tükettiğine dikkat çekti.

Jelatin üreticileri kabul etti: Yüzde 80 domuz

Avrupa Jelatin Üreticileri (GME) de, Avrupa genelinde üretilen E441’lerin yüzde 80’inin domuz derisinden üretildiğini duyururken, sadece yüzde 15’lik bir oranda sığır derisinin kullanıldığını kaydetti. Geriye kalan yüzde 5’lik oranda ise jelatin, domuz, kümes hayvanları ve sığır kemiklerinden üretiliyor.

-Reklam-

Tespit etmek oldukça zor

Satın aldığımız üründe domuz kullanılıp kullanılmadığını belirlemek ise oldukça zor. Çünkü içindekiler bölümünde eğer kullanılmışsa ‘jelatin’ yazısını eklemek mecburi. Ancak jelatinin neden üretildiğini açıklamak mecburi değil. Onun için birçok firma bu konuda müşteriye hiçbir bilgi vermiyor.

Sadece E441 yazıyorlar!

Ayrıca satın alınan bazı ürünlerde jelatin ifadesi yerine de sadece E441 sayısı ekleniyor.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz