Avrupa hava sahası teknik arıza nedeniyle çöktü! Uçaklarda büyük gecikmeler yaşanıyor

0
6

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (Eurocontrol) sistemlerinde yaşanan arıza nedeniyle Avrupa çıkışlı ve varışlı uçuşlarda gecikme ve iptaller yaşanıyor. Arızadan İstanbul çıkışı uçuşlar da etkilenirken, özellikle Atatürk Havalimanı’ndan Avrupa’ya yapılacak uçuşlarda gecikmeler yaşanıyor. Öte yandan, teknik sorun nedeniyle bugün Avrupa genelinde yaklaşık 15 bin uçuşun ertelenebileceği uyarısında bulunuldu.

Airporthaber’in haberine göre,  Eurocontrol’ün uçuşları düzenleyen sistemlerinde henüz bilinmeyen bir nedenle teknik bir arıza meydana geldi. Söz konusu arıza nedeniyle Avrupa’dan yapılacak uçuşların durdurulduğu, Avrupa’ya yapılacak uçuşlarda ise iptallerin ve gecikmelerin yaşandığı kaydedildi.  Mevcut arızadan İstanbul çıkışı uçuşlar da etkilenirken, özellikle  Atatürk Havalimanı’ndan Avrupa’ya yapılacak uçuşlarda gecikmelerin yaşandığı belirtiliyor.  Arızanın giderilmesi için çalışmaların sürdüğü bildiriliyor.

AVRUPA GENELİNDE YAKLAŞIK 15 BİN UÇUŞ ERTELENEBİLİR  

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı tarafından, teknik bir sorun nedeniyle Avrupa genelinde bugün yaklaşık 15 bin uçuşun ertelenebileceği uyarısında bulunuldu.

Brüksel merkezli Teşkilattan yapılan yazılı açıklamada, teknik bir arıza nedeniyle sabah yerel saatle 10.26 (TSİ 11.26) sonrasında işlenen uçuş bilgilerinin kaybolduğu, bu nedenle hava aracı işleticilerinin bu bilgileri tekrar sağlamaları için talepte bulunulduğu ifade edildi.

Teknik sorunun bugün akşam saatlerine kadar çözülmesi için yoğun çalışmalar yürütüldüğü belirtilerek, “Bugün Avrupa genelinde 29 bin 500 uçuşun gerçekleşmesi planlanıyordu ancak sistemdeki sorun nedeniyle bu uçuşların yarısının ertelenebileceğini öngörüyoruz.” ifadesine yer verildi.

THY: GECİKMELER YAŞANMAKTADIR

THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada, yaşanan teknik arızayla ilgili bilgi verildi.
Açıklamada, “Avrupa hava sahası trafiğini kontrol eden Eurocontrol sistemlerindeki teknik bir arıza nedeniyle Avrupa çıkışlı ve varışlı uçuşlarımızda gecikmeler yaşanmaktadır. Yolcularımız uçuşları ile ilgili detaylara 444 0 849 numaralı çağrı merkezinden ulaşabilir.” bilgisine yer verildi.

Teknik arıza nedeniyle Avrupa seferlerinde gecikme ve iptaller yaşanacağı aktarılan açıklamada, yolcuların uçuşlarıyla ilgili güncel detaylara “www.turkishairlines.com” üzerinden ya da “444 0 849” numaralı çağrı merkezinden ulaşabileceği kaydedildi.

THY GENEL MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı:

Avrupa sahasında hava trafiğini kontrol eden Brüksel merkezli EUROCONTROL sistemlerindeki arıza sebebi ile Avrupa’ya yapılacak tüm seferlerde ciddi aksamalar olmaktadır.

Eurocontrol ile temasımız devam etmekte olup, seferler ile ilgili açıklamalar WEB sitemizden yapılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here