Avrupa İlaç Ajansı AstraZeneca aşısının güvenli olduğunu açıkladı! Fransa da devam edecek

Reklam

Avrupa Birliği’nin ilaç sektörünü düzenleyici kurumu Avrupa İlaç Ajansı (EMA), uygulanan bazı kişilerde kan pıhtılaşmasına yol açtığı gerekçesiyle Avrupa Birliği (AB) üyesi birçok ülkede kullanımı askıya alınan Oxford-AstraZeneca aşısının güvenli olduğunu ve aşılamayı durdurmak için bir neden bulunmadığını açıkladı.

EMA Genel Müdürü Emer Cooke, Güvenlik Komitesi toplantısı sonrası Amsterdam’da yaptığı açıklamada, “açık bir bilimsel sonuca vardıklarını” söyledi.

AstraZeneca aşısının güvenliği olduğunu vurgulayan Cooke, “Aşı etkildir. Bireysel kan pıhtılaşması vakalarını inceledik ve aşılama sonrası sıradan trombozlardan daha az vaka olduğu sonucuna vardık” dedi.

Onclick Popunder

Bununla birlikte, son günlerde gündeme gelen şikayetlerle aşı arasındaki bağlantının henüz gözardı edilemeyeceğini belirten EMA Genel Müdürü, aşının faydalarının, dezavantajlarına ağır bastığı kanaatine vardıklarını bildirdi.

EMA’ya göre, her gün binlerce kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği AB ülkeleri için aşı büyük önem taşıyor.

EMA’nın açıklamasının ardından Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya Astra Zeneca aşısının yapılmasına geri dönüleceğini duyurdu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da Oxford-AstraZeneca aşısının güvenli olduğunu, yarın kendisinin de bu aşıyı olacağını açıkladı.

Johnson, aşının Kovid’i önleme bakımından yararlarının risklerinden çok fazla olduğunu belirterek, aşı sırası gelenlerin aşı olmasını istedi.

UZMANLAR AŞILANANLARDA GÖRÜLEN YAN ETKİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) AstraZeneca aşısıyla bağlantılı olduğu düşünülen ve tüm dünyada korku yaratan ‘pıhtı’ yan etkisiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. MHRA başkanı Dr. June Raine yaptığı açıklamada aşılanan kişilerde görülen pıhtı yan etkisinin aşıdan ziyade Kovid-19’un kendisinden kaynaklanmış olabileceğini belirtti.

Yapılan incelemede İngiltere’de aşılanan 11 milyon kişi içinde 5 kişinin beyin damarlarında ‘Serebral venöz sinus trombozu’ oluştuğu anlaşıldı. Beyindeki sinüslerde pıhtı oluşması sonucu ortaya çıkan dolaşım bozukluğu olan tıbbi durumun ortaya çıktığı kişilerin hepsinin erkek olduğu ve yaşlarının 19 ila 59 arasında değiştiği açıklandı. Bu kişilerden ise sadece birinin durumunun tehlikeli olduğu bildirildi.

Avrupa’da ise aşılanan toplam nüfus içerisinde sadece 13 kişide bu sendromun görüldüğü açıklandı. Bu sendromun semptomları arasında baş ağrısı, görmede bulanıklaşma ve halsizlik yer alıyor. Ancak bu semptomlar hızla kötüleşerek hareket kabiliyetinin tamamen yitirilmesi ve nöbet geçirmeye kadar ilerleyebiliyor.

Hürriyet

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz