“Avrupa’daki Türk kardeşlerimizi, İstanbul’da, Kayseri’de, Diyarbakır’da, Trabzon’da oturandan ayırt etmiyoruz”

Reklam

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Avrupalı Türkleri, İstanbul’da oturandan, Kayseri’de oturandan, Diyarbakır’da oturandan, Trabzon’da oturandan ayırt etmediklerini söyledi.

Almanya’nın Başkenti Berlin’deki ITB Turizm Fuarı’nda Sabah gazetesine konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Avrupalı Türklerin Türkiye’nin bir parçası olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, “Biz hiçbir zaman Avrupa’daki Türk kardeşlerimizi, İstanbul’da oturandan, Kayseri’de oturandan, Diyarbakır’da oturandan, Trabzon’da oturandan ayırt etmiyoruz. Onlar Türkiye’nin bir parçasıdır” dedi. 15 Temmuz sürecinde de Avrupa’nın hemen her yerinde Türklerin Türkiye’nin yanında olduğunu söyleyen Kurtulmuş, Türklerin yaşadıkları ülkelerde barış içinde bir arada yaşamayı iyi bildiklerini de belirtti.

Bakan Kurtulmuş, Avrupa ülkelerinde yükselen Türkiye ve İslam karşıtı söyleme ilişkin “Maalesef birçok politik nedenler ve özellikle de geçtiğimiz iki yılı içerisinde Avrupa kıtasında yaşadığımız genel seçimler dolayısıyla ortaya çıkan yabancı karşıtlığı, İslam karşıtlığı ve bunun somuta indirgenmiş olan Türkiye karşıtlığı siyasette çok prim yaptı” diye konuştu.

Kurtulmuş, Almanya-Türkiye ilişkilerinde görülen yumuşamaya ilişkin ise Alman ve Türk toplumunun iç içe geçtiğini ve 3,5 milyon Türk’ün Almanya’da yaşadığını hatırlattı. Kurtulmuş iki ülke arasındaki sosyal ve siyasal problemlerin düzelmesinde turizmin önemli rol oynadığını kaydetti.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz