Avrupa’ya gelebilmek için böbreklerini satıyorlar!

0
80
reklam

Yeni bir yaşam umuduyla Avrupa ülkelerine gitmek isteyen Afrikalı mültecilerin, insan kaçakçılarına ödeyecekleri parayı denkleştirmek için böbreklerini sattıkları ortaya çıktı.

Alman medyasında yer alan habere göre, mültecilerin Avrupa’ya kaçak yollardan gelebilmek için böbreklerini sattığı kaydedildi. Bunun için Kahire’deki organ mafyasının mültecilere böbreklerine karşılık Avrupa’ya kaçak yolarla gitmek için gereken ücreti vermeyi vaat ettiği aktarıldı. Ancak organ tüccarlarının, sağlıksız koşullarda ameliyat ederek böbrekleri aldıkları mültecilere söz verdikleri paranın ise çok azını ödeyerek kayıplara karıştıkları kaydediliyor.

Organ mafyası, hekimlerden böbrek başına 20 bin dolar alıyor. Organının satan mülteciye ise ameliyat öncesi 13 bin dolar ödeme vaadinde bulunuyor. Ancak mültecilere verilen tutarın ise sadece 2 bin dolarda kaldığı belirtiliyor.

Mısır’da doktorlar da yasa dışı organ ticaretinin içinde

Mısırlı insan hakları savunucusu Hamdi Alazazi’ye göre, zor koşullarda yaşayan bazı mültecilerin ise, sağlık kontrolü gerekçesi ya da sahte beyanlara götürüldükleri hastanelerde organları çalınıyor.

Alazazi, Eritreli bir kadın mültecinin, kontrol için götürüldüğü hastanede uyandığında böbreğinin tekinin alınmış olduğunu gördüğünü söylüyor.

Doktorların yaklaşık dörtte üçü yasa dışı organ ticareti ile bağlantı

Mültecilere yardım eden bir sosyal hizmet görevlisi, ülkedeki doktorların yaklaşık dörtte üçü yasa dışı organ ticareti ile bağlantılı olduğunu öne sürüyor. Kahire’deki Şeyh Zayed Hastanesi’nin, yasa dışı organ ticaretinin yoğun biçimde gerçekleşttiği merkezlerden biri olduğu ileri sürülüyor.

Mültecilerin organları ortadoğulu zengin hastalar için kullanılıyor

Mültecilerden alınan organlar, Ortadoğulu zengin hastalar için kullanılıyor. Hollandalı gazetecilere göre Avrupalı hastalar da böbrek nakli için yurt dışına gidiyor. Ülkelerine döndüklerinde ise, organı yakınlarının bağışladığını söylüyorlar.

İnsan hakları savunucusu Alazazi, insan ve organ kaçakçılığı ile ilgili olarak topladıkları bulguları güvenlik birimlerine ilettiğini ancak hiçbir işlem yapılmadığını savunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here