Avrupa’ya kaçak zeytinyağı getiren Türk sürücü yakalandı!

Reklam

Türkiye’den Almanya’ya giden Türk plakalı TIR’da 3 bin litreden fazla kaçak zeytin yağı ele geçirildi. Ayrıca beyan edilmemiş 130 karton toz çorba ile sebze ve et sularına da el konuldu.

Bulgaristan’ın Kapitan Andreevo sınır kapısında gümrük görevlileri tarafından Türkiye’den gelen bir tırda yapılan incelemede, 3 bin 220 litre kaçak zeytinyağı ele geçirildi. Olay, Gümrük Dairesi, Organize Suçlarla Mücadele Genel Müdürlüğü, Hudut Polisi Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü kaçakçılıkla mücadele operasyonları kapsamında gerçekleşti.

Kaçak Zeytinyağı Operasyonu

11 Mayıs 2024 tarihinde Türk plakalı TIR, detaylı aranmak için kontrol noktasına geldi. Türkiye’den Almanya’ya taşınan çeşitli malların düzenli belgelerini ibraz eden Türk vatandaşı şoförün taşıdığı kargoda alışılmadık yoğunluklar tespit edildi. Bunun üzerine araç, X-ray ekipmanı da dahil olmak üzere kapsamlı bir gümrük muayenesine tabi tutuldu.

Onclick Popunder

Çekirdeklerin Arasına Gizlemişler

Yapılan kontrollerde, TIR’ın dorsesinde 5 ve 1 litrelik paketlerde 125 karton zeytinyağı bulundu. Zeytinyağı, beyan edilen ayçiçeği çekirdeği paketlerinin arasında gizlenmiş haldeydi. Ele geçirilen toplam zeytinyağı miktarı 3 bin 220 litre olarak belirlendi. Ayrıca, beyan edilmemiş 130 karton toz çorba ile sebze ve et suları da bulundu.

Yasal İşlem Başlatıldı

TIR sürücüsü, gümrük yetkililerinin bilgisi ve izni olmadan ülke sınırından mal taşımaya teşebbüs etmek suçundan Gümrük Yasası uyarınca suçlandı.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz