Binali Yıldırım açıkladı: Emekliler gümrük kapılarından geri çevrilemeyecek

Reklam

Yurtdışından Türkiye’ye götürülen araçlar için yaşanan 185 gün sorunu emekliler için çözüldü.

Türkiye’de 6 aydan fazla kalan emeklilerin tepkisini çeken yabancı plakalı araçlar için getirilen 185 gün şartı kaldırıldı. Bundan böyle özel araçları ile Türkiye’ye giriş yapmak isteyen fakat 185 gün sınırına takılan emekliler gümrük kapılarından geri çevirilmeyecek.

Başbakan Binali Yıldırım, yaptığı basın açıklamasında yeni düzenlemeyle emekli gurbetçiler için 185 gün şartını ortadan kaldırıldığını duyurdu. Başbakan, yurtdışından Türkiye’ye araçlarını getiren emekli gurbetçilerin yaşadığı sıkıntıların ortadan kaldırılacak adımların atıldığını belirtti.

Onclick Popunder

YENİ DÜZENLEME YÜRÜLÜĞE GİRDİ

Hükümetin uzun süredir gündeminde olan ve gurbetçilerin tepkisini çeken uygulamada yapılan değişiklik kararı yürürlüğe girmiş durumda. 185 gün şartına takılan ve özel araçlarını Türkiye’ye getiremeyen yurtdışında emekli gurbetçilerin mağduriyetlerini yeni düzenleme sayesinde giderildiği ifade edildi. AKP Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, bundan böyle aracıyla gelen hiçbir emekli gurbetçinin gümrükten geri çevrilmeyeceğine vurgu yaptı.

YENİ DÜZENLEME SADECE EMEKLİ GURBETÇİLER İÇİN GEÇERLİ

Özel araçlarını iki yıl Türkiye’de kullanmak isteyen gurbetçiler için getirilen 185 gün şartından sadece emekliler muaf tutulmuş durumda. Emeklilerin dışındaki diğer gurbetçiler için ise 185 gün şartı halen geçeli olduğu ifade ediliyor.  Sadece emekliler için geçerli olan bu düzenlemeden istifade etmek isteyen gurbetçilerin gümrüklerde mutlaka emekli olduklarını ispatlayan belgeleri ibraz etmesi gerekiyor.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz