Bir asrı beraber geçiren Trabzonlu gurbetçi kardeşler, 23 gün içinde vefat etti

Reklam

Of’ta tüm hayatlarını birlikte geçiren 90 yaşlarındaki gurbetçi üç erkek kardeş 23 gün içerisinde yaşamlarını yitirdi.

Erken yaşta gurbete atılan 3 kardeş, babalarının ölümünden sonra küçük yaşta gurbete giderek hayatlarının büyük bir bölümünü birlikte geçirerek birbirlerine bağlılıklarını güçlendirdi.

Türkiye’de çeşitli yerlerde kalaycılık yapan, 93 yaşındaki Halim, 92 yaşındaki Ömer ve 90 yaşındaki Kemal Saruhan kardeşler, 1964 yılında birlikte Almanya’ya gitti.

Onclick Popunder

Almanya’da 20 yıl kalan kardeşler daha sonra emekli olarak memleketlerine döndü.

3 kardeş 23 gün arayla vefat etti

Alzheimer ve yaşlılığa bağlı çeşitli sağlık sorunları ile Of Devlet Hasatanesi’nde tedavi gören 3 kardeş, 23 gün içinde aralıklı olarak geçtiğimiz günlerde vefat etti.

Evleri yan yana olan kardeşler, mezarları da yan yana olacak şekilde defnedildi.

“Tarihi çınarlar söndü”

Babası ve amcalarının vefatlarının hepsini derinden üzdüğünü belirten Kemal Saruhan’ın oğlu Servet Saruhan, “Hepsi yetim büyüdü. Gurbete beraber çıktılar. Çeşitli illerde kalaycılık yaptılar. 1964 yılında ilk babam Almanya’ya gitti. Daha sonra kardeşlerini de yanına aldılar. 20 yıl orada kaldılar. Üçü de 23 günde toprağa girdiler. Allahın takdiri bu. Tarihi çınarlar söndü. Önce amcam vefat etti. Halim Saruhan. 1929 doğumluydu. Ağustos’un 28’inde vefat etti. En büyük amcam Ömer Saruhan Eylül’ün 16’inde vefat etti. İkisinin arasında bir buçuk yaş var. Babam Kemal Saruhan 20 Eylül’de vefat etti. 1933 doğumluydu.

“Üçü de Alzheimer hastasıydı”
Biz onlara bebek gibi baktık. Büyük amcam Ömer Saruhan son zamanlarında burada yaşıyordu. Halim Saruhan amcam kışın Bursa’da yazın burada yaşıyordu. Babam da yazın burada kışın benimle birlikte Bursa’da yaşıyordu. Üç tanesi de Of Devlet Hastanesi’nde vefat etti. Üçü de Alzheimer hastasıydı. Fakat yaşlılığa bağlı sağlık sorunlarından vefat ettiler. Babaları küçükken vefat etti. Anneleri onlar Almanya’dayken vefat etti.” dedi.

“Birbirlerini çok severdiler”

Kemal Saruhan’ın eşi 90 yaşındaki Emine Saruhan ise “Ne yapalım ölümlü dünya hepimiz öleceğiz. Kemal Saruhan’la 75 yıl ömür geçirdim. Hakkımı annesinin sütü gibi helal olsun. Üçünün aynı anda ölmesi bizi çok üzdü. Kardeşler birbirine çok bağlıydı. Birbirlerini çok severdiler. Unutulmaz bir acı.” diye konuştu.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz