Bulgaristan sınır kapısında Türkiye’den giden araçlarda 5 milyon Euroluk sigara ve tütün ele geçirildi!

Reklam

Bulgaristan Kapitan Andreevo sınır kapısında görevli gümrük memurları, 5 milyon Euroluk sigara ve tütünde evrakta sahtecilik yapıldığını testip etti.

Kapitan Andreevo gümrük memurları, 2 farklı olayda toplam değeri 5 milyon Euronun üzerinde olan 12 milyon 180 bin adet sigara ve 21 tondan fazla tütün için sahte evrak düzenlendiğini fark etti.

12 milyon 180 bin adet sigara

Birinci olayda, Kapitan Andreevo gümrük memurları, Türkiye’den Estonya’ya giden TIR’da evrak ve fiziksel denetim gerçekleştirdi. Görevliler, ilk önce TIR’ın taşıdığı 12 milyon 180 bin sigaranın beyan edilen evraklarla uygun olduğu tespit etti. Daha sonra evrakların detaylı incelenmesinin ardından gümrük yetkilileri transit işleminin güvenliğinden şüphe duydu. Türk gümrük yetkilileriyle yapılan resmi yazışmaların ardından, gümrük yetkililerinin evrak eksikliğine ilişkin şüpheleri doğru çıktı. Sürücünün ÖTV vermemek için sahte evrak düzenlediği ortaya çıktı.

Onclick Popunder

21 ton tütün

İkinci olayda ise, Bulgaristan gümrük yetkilileri, Türkiye’den Ukrayna’ya giden iki TIR’ı kontrol için durdurdu. Gümrük memurları, sürücülerin evraklarını incelediklerinde evraklarda ‘nargile tütünü’ yazdığını ancak fiziki kontrol sırasında iki TIR’da yapılan detaylı incelemede toplam 21 ton sigara tütünü olduğunu ortaya çıkardılar.

ÖTV vermemek için sahte evrak düzenlenmiş

Bulgaristan’da Özel Tüketim ve Vergi Antrepoları Kanunu sigara tütünü ve nargile tütününe aynı kategoride yer alıyor. Gümrük uzmanları, nargile tütününün aksine, sigara tütününün kaçak sigara üretmek için kullanılabileceğini savunarak aynı kategoride yer almaması gerektiğini söylüyor.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz