Yüksek Seçim Kurulu duyurdu! Yurt dışında yaşayan Türkler için 90 ülkede seçim sandığı kurulacak

Reklam

Seçim tarihi olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararnameyle 14 Mayıs olduğu belirlendi. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olan vatandaşlar için 90 ülke ve 156 temsilciliklerde sandık kurulacağı bildirildi.

Daha önce 75 ülke ve 156 temsilcilikte yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların oy kullanabileceği tespit edilmişti. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener şu ifadeleri kullandı:

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olan vatandaşlarımızın oy kullanacağı ülkelerin tespitine yönelik çalışma tamamlanmış olup yapılan çalışma sonucunda 75 ülke ve 156 temsilcilikte vatandaşlarımızın oy kullanabileceği tespit edilmiş olup, 2018 yılında yapılan seçimlere ilaveten bu yıl yapılacak seçimlerde 15 yeni ülkede daha sandık kurulması gerektiği tespit edilmiştir.

Onclick Popunder

15 yeni ülke

Bu ülkeler Afganistan, Belarus, Brezilya, Estonya, Fas, Kanada, Kore Cumhuriyeti, Libya, Litvanya, Malezya, Nijerya, Pakistan, Portekiz, Slovakya ve Tanzanya olarak belirlenmiştir.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz