Calais’de halk göçmenlere karşı isyan başlattı!

Reklam

Artı33 Özel-Haber

Fransa’nın Kuzey’inde Calais halkı, şehirde bulunan İngiltere’ye geçmek için aylardır bekleyen göçmenlerin yaşadığı kampı kapatmak için bu sabah harekete geçti. 

Onclick Popunder

Çoğunluğunu Kuzey Afrika, Irak ve Suriye’deki kriz bölgelerinden kaçanlar oluşturduğu kampın şehirin ekonomisine zarar vediğini düşünen esnaf, çiftçi ve şöförlerden oluşan onlarca kişi eyem başlattı. İngiltere’yi Avrupa’ya bağlayan A16 otobanı 70 kamyon ve traktörlerle trafiğe kapatıldı. Ayrıca göçmenlere tepki gösteren şehir halkı da el ele tutuşarak insan zinciri oluşturdu.

Calais Ticaret ve Sanayi Kollektifi Başkanı Frederic Van Gansbeke, daha önce sessizce düzenledikleri eylemlerde devletin sadece söz vermekle kaldığını söyledi. Devletin Calais esnafı, liman çalışanları, şöförler, çiftçi ve turistleri değil göçmenleri desteklemeye devam ettiğini savundu.

Polisin yolu açmaları yönündeki uyarısını da dikkate almayan eylemciler, devletin kampın yıkılması yönünde net bir tarih vermeden eylemi sonlandırmayacaklarını kaydettiler.

İngiltere’ye geçmek için bekleyen yaklaşık 10 bin göçmenin kaldığı kampı hafta içerisinde ziyaret eden İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, kampın kapatılacağını söylemiş, ancak net bir tarih vermemişti.

Kamptaki insanların geleceği konusu zaman zaman Londra ve Paris arasında sorunların yaşanmasına neden oluyor.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz