Dikkat! Dünyada ekonomik kasırga giderek yaklaşıyor

Reklam

Dün gece FED vardı ortada. Tutanaklar yayınlandı ve bizler Fed üyelerini dinledik. Tüm dünya açıklamalara kulak kesildi çünkü bundan sonra alınacak yolda yapılacak hamlelerde herkes Fed’in gözünün içine bakıyor.

Aslında o kadarda bizleri stres altına sokmak istemediler neden mi çünkü önümüzde bir dağ gibi duran Amerika Başkanlık seçimleri hakkında herhangi bir vurgu olmadı. Hepimiz bu seçimlerin dünyayı oldukça ürküttüğünü değerli yorumcu ve analizcilerden hemen hemen her gün duyuyoruz. Özellikle Başkan adaylarından bir tanesi seçilmesi sonrasında tüm dünya da ve öncelikle islami coğrafya da büyük sıkıntılar baş gösterebilir. Ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir insan görünümü veren ve herhangi bir kararı verirken bir çekincesi olmayacak gibi duran bir başkan adayı mevcut sonuçta.

Onclick Popunder

Evet hepimiz dün geceye kilitlendik ve acaba dedik şimdi Fed bizlerin önüne nasıl bir pasta koyacak. Hangimiz hangi dilimi alacağız ve dünya hangi rüzgar yönünde sürüklenecek. Her ne kadar yolumuz faiz artışı yolu demiş olsa da Fed Eylül ayında faiz arttırma olasılığı anketlerde şu anda %12 civarında ve unutmayalım toplantıdan önce bu oran %24 civarındaydı.

Aralık ayında faiz artışı oranıda %58 lerden 46 lara doğru bir geri çekilme yaşadı. Evet Fed belkide bir süreliğine kendi hamlesini devretti diyebiliriz. Dünyanın bu süreçte hangi denizlerde dolaşacağı ve belki de hangi okyanuslara açılacağı tamamen belirsizlik içeriyor olabilir. Brexit sonrasında tamamen sofrada kurtlara meze olan İngiltere Sterlini bugünlerde toparlanmaya başlıyor ve artık belki de kayıplar o kadar fazla olmayacak diye piyasada bir beklenti oluşuyor. Çin parasının IMF sepetine girecek olması da dünya da rüzgarı etkileyecek bir başka yön olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa Merkez Bankasının da yapacağı hamleler bizleri önümüzde ki dönemde nelerin beklediği konusunda bilgilendirecek.

Bu sabah Japonya’dan gelen haberlerle de piyasa oldukça hareketli saatler yaşadı. Hamlelerimiz daha tükenmedi her an herşeyi yapabiliriz denildi. İyi de nereye kadar ve daha ne kadar ? İşte bu sorulara nasıl cevaplar verilecek ne kadar etkili olacak ve piyasa yapılan hamleleri ne kadar benimseyip kabul edecek tamamen bir bilmece…

Artan Altın fiyatları, düşen kurlar ve insanların beklenti ile oluşan davranışları… Gözümüzün önünü sisten görmediğimiz dar, tek şeritli bir yolda ilerlediğimiz bu günler… Belki de böyle havalar ve durumlarda en iyisi bir kenara oturup sakince beklemek belli mi olur belkide tüm bu fırtına yeni bir dünya düzenini yeni bir ekonomik sistemini işaret ediyordur. Bunu da bekleyip göreceğiz…

Evet Dünyada bir ekonomi kasırgası var ve kimler hangi tarafa gidecek kimler kasırganın içine girecek ve kimler bu kasırgaya dayanacak ileri ki dönemlerde bunları sık sık konuşacağa benziyoruz.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz