Doğum tarihi 29 Şubat, ama o yıl Şubat 28 gün çekmiş

Reklam

Gümüşhane’de 64 yaşındaki Asiye Güvendi’nin başına gelen olay, güler misin ağlar mısın cinsinden.

Gümüşhane’nin Kürtün İlçesi Taşlıca Köyü nüfusuna kayıtlı emekli Ebe Asiye Güvendi’nin, aklına gelmeyen başına geldi.   Temel fıkrası gibi yaşanan ilginç olay, normalde 64 yaşındaki kadının nüfus kâğıdında ki doğum tarihi ile ilgili. Asiye Güvendi geçtiğimiz günlerde üzerinde bulunan aracın satış işlemleri için başvuruda bulunur.

Onclick Popunder

Başvuru sırasında nüfus bilgileri tam olarak işlense de bilgi işlem merkezi bu bilgileri bir türlü kaydetmez. Tekrar tekrar denenen işlem sonrasında sonuç yine aynıdır ve sistem girişi kabul etmemektedir. Olayın sebebi araştırılsa da bir sonuç alınamaz.

Tam vazgeçilmek üzereyken genç bir memurun gözüne doğum tarihi ile ilgili ilginç detay takılır. Tarih 29 Şubat 1963’dür. Şubat ayının sıkıntılı bir ay olduğuna, özellikle 29 Şubat doğum tarihinin birçok ilginç sonuçları olduğunu hatırlayan genç memur, 29 Şubat 1963 yılını inceler. Görülür ki Şubat ayı 1963 yılında 28 çekmiştir. Asiye Güvendi, doğum tarihi olarak hiç yaşanmamış bir güne kaydedilmiştir.

1977’den beri olmayan bir tarihi doğum günü olarak kutluyor

Olayın sebebinin ise yaşını 1 yıl büyütmek isteyen kadının 29 Şubat 1964 olan doğum tarihini mahkemenin 29 Şubat 1963 olarak kayıtlara geçirmesi olduğu anlaşıldı.

Asiye Güvendi, henüz 13 yaşındayken yapılan mahkeme hatası senelerce olduğu gibi kalırken, son olayla birlikte hatanın düzeltilmesi için Gümüşhane adliyesine başvuruda bulunulduğu öğrenildi.

Koca doğum tarihinin değiştirilmesine karşı

Konu ile ilgili aile tarafından yapılan açıklamada Asiye Güvendi’nin 29 Şubat olan doğum tarihi nedeniyle dört yılda bir doğum günü kutladığı, eşi Celali Güvendi’nin mevcut durumdan memnun olduğu, doğum tarihinin 28 Şubat olarak tescili halinde her yıla inecek olan doğum günü kutlamalarından endişe duyduğu ifade edildi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz