DSÖ’den Çin’e çağrı: Kapatın canlı hayvan pazarlarını

Reklam

Dünya Sağlık Örgütü, canlı hayvan pazarlarının koronavirüs gibi bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabileceği konusunda uyardı.

Dünya genelinde milyonlarca vaka ve ölüme neden olan koronavirüs salgınının, Çin’in Vuhan kentindeki Huanan deniz ürünleri pazarından yayıldığı iddia ediliyor.

2020 yılı başında koronavirüsün yayılmasından önce pazardan her gün çok sayıda müşteri deniz ürünleri, sebzeler ve etlerden satın alıyordu.

-Reklam-

VUHAN’DAKİ TARTIŞMALI PAZAR

Salgının ortaya çıkmasının ardından pazara giriş çıkışlar kapatılmış, daha sonra bu tedbir gevşetilmişti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili Vuhan’daki söz konusu pazar işaret edilirken, Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) konuyla ilgili çağrı geldi.

‘CANLI HAYVAN PAZARLARINI ACİLEN KAPATIN’ ÇAĞRISI

DSÖ’den yapılan açıklamada, “Hayvanlar, özellikle vahşi hayvanlar, çoğu yeni virüslerin ortaya çıkmasına neden olan tüm bulaşıcı hastalıkların yüzde 70’inden fazlasının kaynağıdır. Özellikle vahşi memeliler, yeni hastalıkların ortaya çıkması için risk oluşturmaktadır.” denildi.

Canlı hayvan pazarlarının koronavirüs gibi birçok bulaşıcı hastalığın ortaya çıkmasına neden olabileceğini ifade eden DSÖ, bu tip pazarların “acilen kapatılması” çağrısında bulundu.

DSÖ’NÜN VUHAN RAPORU

Öte yandan, DSÖ’nün koronavirüs kaynağını tespit etmek için Huanan deniz ürünleri pazarında yaptığı araştırma sonrası yayınlayacağı rapor basına sızmıştı.

Raporda, virüsün bir laboratuvar sızıntısından meydana gelme olasılığının “son derece düşük bir ihtimal” olduğu belirtilirken, “yarasalarda tespit edilen virüs ile koronavirüs arasındaki kayıp bir halka olduğu, bunun da bir hayvan olma ihtimalinin çok muhtemel olduğu” bildirilmişti.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz