Dünyada petrol krizi! Fransa’da benzin fiyatlarına büyük zam kapıda

Reklam

Suudi Arabistan’ın en büyük petrol tesislerine yönelik saldırıların ardından, ülkede petrol akışının durması petrol fiyatlarını vurdu. Yaşanan kriz Fransa’da benzin fiyatlarında büyük artış yaşanacağı aktarıldı.

Dünya, Kuveyt’in 1990’da işgalinden bugüne petrol fiyatlarındaki en hızlı yükselişe tanıklık ediyor. Pazartesi günü ham petrol fiyatı yüzde 19 artışla 63.34 dolar oldu.

Fransa’da benzine büyük zam bekleniyor

Yaşanan bu yükselişin tüm ülkelerdeki benzin fiyatlarını da etkilemesi bekleniyor. Bu ülkeler arasında yer alan Fransa’da da benzin fiyatlarının en az 5 cent zamlanacağı açıklandı. Öte yandan Fransa’nın olası bir petrol krizine karşı 3 aylık rezervi olduğu aktarıldı.

Varil başı 71 doların üzerine yükseldi

Suudi Arabistan’da petrol sahasına düzenlenen saldırının ardından dünya petrol arzını yaklaşık yüzde 5 azaltması sonrası gün içi rekor fiyat artış gerçekleştirerek varil başı 71 doların üzerine yükseldi.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından olan Suudi Arabistan hükümeti, kendi petrol arzlarını yüzde 50’ye kadar düşürebilecekleri açıklamasını yapınca tüm dünyada petrol fiyatları arz endişeyle yükselişe geçti. ABD saldırıyı İran’ın düzenlediğini iddia etti. Yemenli Hursi’ler ise saldırıyı intikam amacıyla kendilerinin yaptığını açıkladı.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz