Fransa’da emeklilik yaşı 64’e çıkarılıyor! Her kesimden sert tepki var

Reklam

Fransa’da bazı meslek gruplarına ayrıcalığı kaldırıp emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarılmasını da öngören emeklilik reformuna her kesimden sert tepki var. Yasa değişikliği birçok şehirde protesto edildi.

Fransa’da başkent Paris, Toulouse, Bordeaux ve Lille gibi kentlerinde, avukatlar, vergi dairesi ve maliye çalışanları, pilotlar, hostesler, hemşireler ve doktorlar, emeklilikte memur ve işçi ayrımını ve onlara tanınan ayrıcalıkları kaldırmayı, emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngören ve birçok sektörü olumsuz etkilemesi beklenen reforma tepki gösterdi.

Başbakan: Müzakere toplantıları düzenleyeceğiz

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, geçen hafta yaptığı açıklamada, yıl sonuna kadar ülke genelinde emeklilik yasası değişikliğine ilişkin müzakere toplantılarının düzenleneceğini belirtmişti. Philippe, emeklilik yasası değişikliğini gelecek yıl mecliste oylamayı planladıklarını söylemişti.

RATP çalışanları da greve gitmişti

Cuma günü de Paris ve çevresindeki toplu taşıma ağı kuruluşu RATP’nin çalışanları greve gitmişti. Başkentte grev nedeniyle toplu ulaşım felç olmuştu.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz