Erdoğan’dan Macron’a: Gel seni de alalım Türk birliğine

Reklam

Avrupa Siyasi Topluluğu’nun (AST) ilk liderler toplantısı, AB Dönem Başkanı Çekya’nın başkenti Prag’da gerçekleştirildi. Zirvede Erdoğan, ortak masada Aliyev ile Paşinyan’ı buluşturdu. Zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Macron ile diyalogu da dikkat çekti.

44 Avrupa ülkesi lideri bugün Çekya’nın başkenti Prag’da ilk kez Avrupa Siyasi Topluluğu zirvesinde bir araya geldi.

Fransa lideri Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un teklifiyle toplanan zirveye, Ukrayna’ya saldıran Rusya beklendiği gibi davet edilmedi. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, yaşlı kıtada ekonomik refah ve güvenliği artırmayı hedefleyen zirvede Rusya’ya koltuk ayrılmadığını yazdı.

AB’den ayrılan tek ülke olan İngiltere de, yine Prag’da temsil edildi. AB üyelerinin yanı sıra Doğu Avrupa ve Balkan ülkeleri de zirveye katıldı.

Avrupa Siyasi Topluluğu programına katılmak için Çekya’da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkent Prag’da Türkiye Büyükelçiliği önünde Türk vatandaşları tarafından karşılandı.

Prag’da saat 15.00 sıralarında tarihi bir görüşme gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliyev ve Paşinyan’ı ortak masada bir araya getirdi.

ERDOĞAN’DAN MACRON’A: GEL SENİ DE ALALIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile ayaküstü bir sohbet de gerçekleştirdi. Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatına ilişkin sohbet sırasında Macron`a “Seni de alalım.” dedi.

MACRON İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan zirvenin akşam yemeği formatındaki kapanış oturumuna katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemekte çok sayıda lider ile ayak üstü sohbet etti.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz