Erdoğan’ın Afrika ziyareti Fransa basınının manşetlerinde!

Reklam

Fransa basını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Angola, Nijerya ve Togo’ya gerçekleştirdiği ziyareti yakından takip etti ve manşetlerde yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika ziyaretleri kapsamında Angola, Nijerya ve Togo’ya gerçekleştirilen ziyaretleri, Fransa medyası tarafından mercek altına alındı.

Fransız gazeteleri, özellikle Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bölgedeki artan nüfuzu ile SİHA’lara odaklanarak manşetlerini şu şekilde verdi;

Onclick Popunder

Le Figaro “Erdoğan, Afrika’daki varlığını güçlendiriyor”

başlıklı haberinde, Erdoğan’ın 2000’li yıllarında başında “Batılı sömürgeci güçlerin” Afrika’ya ilgisinin azaldığını tespit ettiği ve öncelikle Somali ve daha sonra Libya gibi “Müslüman Afrikalı ülkelerde” varlık göstermeye başladığı belirtildi.

Le Monde: “Erdoğan Afrika’daki etkisini yaymaya çalışıyor”

Le Monde gazetesi ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika ziyaretini “Erdoğan Afrika’daki etkisini yaymaya çalışıyor.” başlığıyla duyurdu. Gazetenin haberinde, Erdoğan’ın bu ziyaretleri tamamladığında Afrika’da 30 ülkeye gitmiş olacağı kaydedildi.

Haberde ayrıca Türkiye’nin Angola ziyaretindeki hedefinin ticaret hacmini 176 milyon dolardan 500 milyon dolara çıkarmak olduğu aktarıldı.

Fransa devlet radyosu RFI: “Türkiye Afrika’da ticaret hacmini 5 milyar dolardan 25 milyar dolara çıkardı”

Fransız devlet radyosu RFI’nin haberinde de Erdoğan’ın; Angola, Nijerya ve Togo’yu ziyaret ederek Afrika ile ilişkilerini güçlendirmek istediği, ekonominin Türkiye ile Afrika arasındaki stratejik ortaklığının yönlerinden biri olduğu belirtildi.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz