Euro bölgesi enflasyonu 4,9 ile rekor kırdı!

Reklam

Euro bölgesi enflasyonu 4,9 ile rekor kırdı. Artan enerji fiyatları, pandemi döneminde tedarik zincirindeki sorunlar ve kuraklık Avrupa’da fiyat artışlarının artmasına sebep oldu.

Eurostat’ın Salı günü yayınladığı verilere göre, Euro bölgesi enflasyonu, artan enerji maliyetleriyle bu ay son 25 yılın rekorunu kırdı.

Fransa’da yüzde 3,4

Avrupa’daki tedarik sorunları küresel çapta enflasyonu yükseltmeye devam ediyor. Fransa’da yüzde 3,4 seviyesindeyken Almanya ve İspanya’da 30 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyon Euro Bölgesi’nde de Kasım’da yüzde 4,9 ile Temmuz verilerin toplandığı tarihten bu yana beri ölçülen en yüksek seviyeye yükselmiş oldu.

Onclick Popunder

Avrupa Merkez Bankası’nın hedefinden 2,kat fazla

Bu seviye Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2’lik hedefinden neredeyse 2,5 kat fazla. Euro enflasyonuna dair bu ayki beklentiler de yüzde 4,5’di. Çekirdek enflasyon ise yıllık yüzde 2,6 ile tahminlerin üzerinde arttı.

Pandemi dönemiyle birlikte yükseldi

90’lı yıllarda yüzde 5 seviyesinde olan enflasyon 2000’lerde yüzde 2’ye inmiş, 2008 krizinde yüzde 4,1’e çıkmıştı. 2010’larda tekrar yüzde 0-2 arasında seyreden enflasyon 2017’ye kadar pandemi döneminin ardından sert yükseldi ve 5 puan eşiğine geldi.

 

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz