Fransa: AB’nin ortak dili artık İngilizce değil, Fransızca olmalı!

Reklam

Fransa’nın Avrupa Birliği içindeki resmi yazışma ve görüşme dilinin Fransızca olması için baskı yapmaya başladığı belirtiliyor.

Fransa’nın, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının (Brexit) ardından AB kurumları içerisindeki dilin Fransızcaya dönüştürülmesi için baskı yaptığı bildirildi. Ülkede 40 vekil tarafından hazırlanan planda, AB’nin kurumları içerisinde Fransızcanın esas dil olması hedeflendiği ortaya çıktı.

AB’nin kurumlarında Fransızcanın esas dil olması hedefleniyor

Özellikle Brexit ardından Fransızcanın AB içerisindeki resmi dil olması gerektiğini dile getiren Fransızların, “Eskiden Brüksel’deki güç koridorlarında Fransızca dominant dildi. Fakat şimdi İngilizce etkili bir şekilde kullanılıyor” ifadelerini kullandığı aktarıldı.

-Reklam-

Avrupa Birliği içinde özellikle Doğu Avrupa’dan ülkelerin dahil olmasıyla birlikte İngilizce daha yaygın olarak tercih edilmeye başlanmıştı. Basın toplantıları ve görüşmelerde ise genellikle İngilizce veya Fransızca arasında tercih yapılıyor.

“AB içinde anadili İngilizce olanların oranı yüzde 1”

Sağcı siyasetçi Julien Aubert’in önderliğinde hazırlanan metinde, “Son yıllarda küreselleşme sayesinde etkin olan Anglo-Sakson kültür dolayısıyla İngilizce diğer iki dil üzerinde etkili oldu. Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılmasıyla birlikte İngilizcenin kullanılması için bir sebep kalmadı. Şu an AB içinde anadili İngilizce olanların oranı yüzde 1” dedi.

Aynı belgede, AB içinde anadili Almanca olanların sayısının daha fazla olduğu belirtilirken, “Fakat Fransızcanın çok daha büyük bir uluslararası profili mevcut” denildi.

Fransızcanın çok daha büyük bir uluslararası profili mevcut

Brexit sonrası AB’de resmi dil olarak sadece İrlanda ve Malta İngilizce kullanıyor.

Bu tasarının onaylanması durumunda, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 26 AB liderini ikna etmek zorunda kalacağı belirtiliyor.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz