Fransa cumhurbaşkanı adayını belirliyor, Fransalı Türklere tarihi çağrı!

Reklam

https://www.youtube.com/watch?v=PUYLrL2PT_I

Fransa’da merkez sağ seçmen partinin cumhurbaşkanı adayını belirlemek için Pazar günü sandık başına gidiyor. Yedi aday Cumhuriyetçilerin cumhurbaşkanı adayı olmak için yarışırken, öne çıkan isimler ise Nicolas Sarkozy ile eski başbakanlardan Alain Juppe ve François Fillon.

Onclick Popunder

Fransa’da gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sağ partilerin adayı pazar günü yapılacak ön seçim ile belli olacak. İki turlu düzenlenen ön seçimde 7 aday yarışacak fakat mücadelenin eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, eski başbakanlar Alain Juppe ve François Fillon arasında geçeceği belirtiliyor.

Fransalı Türklere ‘sandığa gidin’ çağrısı

Fransa’yı gelecek 5 yıl boyunca yönetecek en güçlü adayın belirleneceği seçimler, Fransalı Türkler için de büyük önem taşıyor. Fransa’da yaklaşık 700 bin civarında Türk bulunurken, seçimlerde oy kullanım oranı ise oldukça düşük. Fransal’daki Türk Sivil Toplum Kuruluşları, vatandaşları Cumhuriyetçi Parti ön seçimlerinde oy kullanarak Türk nüfusun insiyatifini sandığa yansıtma çağrısı yapıyor.

Le Pen’in rakibini bekliyor

20 ve 27 Kasım tarihlerinde iki turlu olarak yapılacak ön seçimlerde 7 aday yarışacak. Favori adaylar olarak gösterilen Juppe, Sarkozy ve Fillon’un dışında, sağ parti eski başkanı Jean-François Cope, eski bakan Bruno Le Maire, eski Paris Belediye Başkan adayı Nathalie Kosciusko-Morizet ve Hristiyan Demokrat Parti Başkanı Jean-Frederic Poisson sağın adayı olmak için yarışacak.

Uzmanlar, 2017 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışın aşırı sağ lider Marine Le Pen ve sağ bir aday arasında geçeceğini söylüyor. Sol partilerin oy oranının oldukça azaldığı kamuoyu yoklamalarına yansıyor. Bu durumda yarınki ön seçimin kazananı Le Pen’in karşısına çıkacak aday olarak görülüyor.

İktidardaki Sosyalist Parti’nin adayı, ocak ayında belli olacak. Sol parti adayı olarak Cumhurbaşkanı François Hollande ve Başbakan Manuel Valls’in isimleri gündemde.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz