Fransa ekonomisi yükselen enflasyona rağmen büyümeyi sürdürdü

Reklam

Yükselen enflasyon ve Rusya’dan enerji akışının kesilme ihtimaliyle karşı karşıya kalan Fransa’da ekonomi toparlanarak büyüme gösterdi. Önceki veride ülke, 0,2 daralma görmüştü.

Euro Bölgesi’nin Almanya’dan sonra en büyük ikinci ekonomisi Fransa, ikinci çeyrekte büyümeye döndü. 2022 ilk çeyreğinde sürpriz denebilecek şekilde 0,2 oranından daralan ülke ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,5 büyüdü.

Avrupa’da parasal sıkılaşma politikası, yüksek enflasyon ve Rusya’nın enerji akışını kesmesi nedeniyle gelecek aylar belirsizlik oluşturuyor. Turizm sezonu Güney Avrupa ülkelerini desteklerken Kremlin’in enerji tehdidi, arz sıkıntıları ve rekor yüksek enflasyon nedeniyle ileriye dönük projeksiyonlar aşağı yönlü revize ediliyor.

Onclick Popunder

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,5 büyüdü

IMF bu hafta yayımlanan raporunda 2022’de G7 ülkeleri arasında en kötü performansı Almanya’nın kaydedeceğini belirtti. Yükselen enflasyon ve Rusya’dan enerji akışının kesilme ihtimaliyle Avrupa’da resesyon tehdidine rağmen ülke ekonomisi hızlı biçimde toparlanarak büyümeye döndü.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz