Fransa, kadına şiddeti önlemede Türkiye’yi örnek aldı!

Reklam

Türkiye’de kadına yönelik şiddetin önlemek için 2018 yılında KADES uygulamasına kurmuştu. Fransa’da ‘Ma Sécurité’ ismiyle benzer bir uygulama kullanmaya başladı.

İçişleri Bakanlığı, 2018’den bu yana kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi için KADES (Kadına Destek Uygulaması) uygulamasını hayata geçirdi. Uygulama ile birçok şiddet olayının da önüne geçilmiş oldu. Türkiye’de başarılı oranı yüksek uygulama ilk olarak Fransa’nın dikkatini çekti.

Fransa, şiddet, ısrarlı takip ve tacizin önüne geçebilmek amacıyla ‘Ma Sécurité’ uygulamasını kullanmaya başladı. Uygulama aracılığıyla 7/24 güvenlik birimleriyle iletişim kurulabiliyor.

Onclick Popunder

Uygulama birçok şiddet olayının önüne geçti

Fransa’dan sonra Belçika’da kadına şiddete yönelik olaylara dur dedi. Kadına şiddetin önüne geçebilmek için Belçika’da deneme amacıyla Gent şehrinde “tele alarm” uygulaması kullanılmaya başladı. Belçika’da kadına yönelik şiddetin birçoğu eski eşler tarafından gerçekleştiriliyor.

Kades nedir?

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır.

Kaynak: Sabah

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz