Fransa’da 3.doz aşı zorunlu oldu: Aşı yaptırmayanların sağlık kartları iptal edilecek

Reklam

Fransa’da Sağlık Bakanı Olivier Veran koronavirüsle mücadele kapsamında 3. doz aşıyı yaptırmayanların Sağlık Sertifikaları’nın geçersiz olacağını ifade etti. 

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, hükümetin koronavirüsle  mücadele kapsamında alınan yeni tedbirleri açıkladı. Bakan Veran, hükümetin aşı kampanyasını hızlandırmak ve sağlık kartını güçlendirmek istediğini ifade etti. Buna göre, hatırlatma dozu, 18 yaşa kadar indirildi.

Fransız Bakan Veran, 3. dozunu, önceki dozdan 5 ay sonra olmak kaydıyla 18 yaş ve üzerindeki herkesin cumartesi gününden itibaren yaptırabileceğini duyurdu.

Onclick Popunder

18 yaş üzerindekileri kapsıyor

“Bilim insanları, hatırlatma dozunun tüm yetişkinler için yararlı olduğuna inanıyor. Bu hatırlatma, 6 ay değil, 5 ay arayla olmalıdır. Bu nedenle hatırlatma dozunun ikinci dozun üzerinden 5 ay geçmesi şartıyla 18 yaş üstü tüm yetişkinlere açık olacağını duyuruyorum. Bu 25 milyon insanı ilgilendiriyor.”

“İlgili kişilerin 3. dozlarını vurulmaları için 2 ayı var”

Veran, 15 Ocak’tan itibaren 18 yaş üzerindeki herkese 3. dozun, sağlık kartının geçerliliği için zorunlu hale getirileceğini aktardı. Fransa Sağlık Bakanı, “15 Ocak’tan itibaren 18 ile 65 yaş arasındaki sağlık kartı artık aktif olmayacak. İlgili kişilerin 3. dozlarını vurulmaları için 2 ayı var” dedi.

Maske zorunluluğu yeniden geri geldi

Olivier Veran, Fransa’nın 5. dalgayla karşı karşıya olduğunu ve bu dalganın 4. dalgadan daha şiddetli olacağını vurguladı. Aynı zamanda yarından itibaren sinema, tiyatro ve müze gibi sağlık kartının zorunlu olduğu tüm kapalı mekanlarda maske kullanımının zorunlu olacağını belirtti.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz