Fransa, yurt dışında olup yardım alanlara sıkı takip başlattı

Reklam

Fransa, yurt dışında yaşayıp RSA alanlar için sıkı takip başlattı. Dolandıcıları da yüksek cezalar bekliyor.

Fransa’da geliri olmayan ya da düşük gelirlilere sağlanan Aktif Dayanışma Geliri (RSA) yardımını alıp yurt dışında yaşayanların sayısında artış olduğu kaydedildi.

CAF’tan yapılan açıklamada, 2020 yılında yardımlarda yapılan sahteekarlıkların yüzde 60,5’inin RSA alanlarda görüldüğü bildirildi. Haksız yere alınan paranın ise 255,5 milyon euro’yu bulduğu ifade edildi.

Onclick Popunder

Yurt dışında 3 aydan fazla RSA almak yasal değil

RSA almak için fransa’da yaşamak şartı aranırken, yurt dışında olup RSA almaya devam edenleri sayısının da arttığı ifade edildi. Yurt dışında 3 aydan az kalacaklar RSA almaya devam etme hakkı varken, bu süreyi aşanların bu durumu CAF’a bildirmesi gerekiyor.

Kontroller artırıldı

Ancak yaşanabilecek sahtekarlığa karşı kontroller de artırıldı. Kurumlar arasında iletişimin önemli oranda artırıldığı kaydedilirken, CAF, Dışişleri Bakanlığı ve Maliye’nin sürekli bilgi paylaşımı yaptığı aktarıldı. Mesela Fransa’da yaşayan bir kişinin CAF’a beyanda bulunup vergi dairesi ya da diğer kurumlara gereken veri akışını sağlamaması durumunda hemen ilgili kurmların bu kişi ile ilgili bilgi paylaşımında bulunduğu kaydediliyor.

Yüksek cezalar bekliyor

Ayrıca oturulan adres olarak beyan edilen ikamet adresine de kontrol amaçlı gidildiği belirtiliyor. Her hangi bir dolandırıcılık tespit edilmesi durumunda ise bu kişilerden tüm yardımları geri ödemeleri istenebildiği gibi Fransa’ya döndüklerinde de haklarında mahkeme sürecinin başlatıldığı belirtiliyor.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz