Fransa’da 1 Temmuz’a bu değişikliklerle girdi…İşsizlik maaşı arttı, sigara ve doğalgaza zam!

Reklam

Fransa’da 1 Temmuz’a hayatımızı değiştiren birçok yenilikle merhaba dedik. Bölünmemiş yollarda hız limiti 80’e düştür, doğalgaza zam geldi. İşsizlere ödenen maaşlar da arttı. Artı33.com olarak 1 Temmuz itibariyle yaşanacak değişiklikleri okurlarımız için derledik.

Fransa 1 Temmuz’a birçok değişiklikle merhaba dedi.

Değişikliklerde en çok dikkat çeken otoyollarda hız limiti ile ilgili. 1 Temmuz’dan itibaren bölünmemiş yollarda(Nationales) hız limiti 90’dan 80’e düşürüldü. Yeni uygulama ülke genelindeki 400 bin yolda uygulanacak.

Onclick Popunder

Doğalgaza büyük zam!

Diğer bir değişiklik ise doğalgaz fiyatları ie ilgili. Haziran ayında yaşanan yüzde 2’lik artıştan sonra bu ay da gaz fiyatlarına son 6 yıllının rekor zammı geldi. Fiyatla yüzde 7,45 oranında zamlandı.

Sigara fiyatları arttı

Sigara fiyatlarına da temmuz ayı itibariyle yeni zam geldi. Böylece 2018 yılından itibaren sigara fiyatları 3’ünü kez zamlanmış oldu. Açıklanan yeni fiyatlara göre piyasada en ucuz fiyattan yer alan sigaralarının ücretleri 10 ile 30 centim arasında zamlandı.

Böylece Fransa’da en ucuz sigaranın fiyatı 7.50’den 7,70 Euro’ya yükselmiş oldu. Ancak Marlboro gibi sigaların fiyatları ise aynı kaldı. Fransa’da 2020’den itibaren ortalama sigara fiyatı 10 Euro’ya yükselecek.

İşsizleri sevindirecek haber

1 Temmuz itibariyle işsizleri sevindirecek zam kararı da açıklandı. İşsizlik maaşına 0,7 oranında zam yapıldı. Yeni fiyat artışı ile işsizlik maaşının en alt düzeyde günlüğü 28,89 Euro’dan 29.06 Euro’ya yükseltildi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz