Fransa’da 1891’den beri böylesi görülmedi: Elektirikler kesildi, okullar kapandı…

0
5

Fransa’da 20 kentte etkili olan şiddetli yağışlar ve su baskınları nedeniyle 13 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi ağır yaralandı, 1 kişi ise kayıp. Su seviyesinin 1,5 metreye çıktığı kentlerde evler ve işyerleri havuza döndü. Eğitime ara verildi, elektrikler kesildi, vatandaşların dışarı çıkmamaları istendi. Böyle bir yağışın 1891’den beri görülmediği belirtilirken ülkede kırmızı alarm ilan edildi.

Fransa’nın güneyindeki Aude bölgesinde şiddetli yağışlar ve su baskınları nedeniyle 13 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

AA’nın haberine göre Başbakan ve Geçici İçişleri Bakanı Edouard Philippe’in öğleden sonra bölgeye gideceği bildirilen açıklamada, ilk belirlemelere göre, bölgede yaklaşık 10 bin haneye elektrik verilemediği kaydedildi.

Açıklamada, bölgedeki çok sayıda ev ve iş yerinde su seviyesinin 1,5 metrenin üzerine çıktığı aktarıldı.

Narbonne ve Carcassonne kentleri arasındaki tren seferlerinin iptal edildiği, bölgedeki çok sayıda köy ve küçük yerleşim biriminin tahliye edildiği, buradaki vatandaşların spor salonları ve belediyelere ait binalara yerleştirildiği belirtildi.

Şiddetli yağış ve selden etkilenen çok sayıdaki köprünün de kullanılamaz hale geldiği öğrenildi.

Açıklamada, Aude bölgesinde şiddetli rüzgar ve su baskınları nedeniyle doğal afet seviyesi anlamına gelen kırmızı alarm verildiği kaydedildi. Bölgede eğitime ara verildiği ifade edilen açıklamada, vatandaşlardan trafiğe çıkmamaları ve evlerinde kalmaları istendi.

Uzmanlar, bölgede 1891’den bu yana bu kadar şiddetli yağış görülmediği bilgisini verdi.

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here