Fransa’da 2 veya daha fazla çocuğa sahip olanlara verilen yardım artırıldı

Reklam

Fransa’da aile yardımlarını, Aile Yardım Fonu (CAF)  sağlıyor. CAF, Nisan ayı itibariyle 2 veya daha fazla çocuğa sahip olan ailelere verilen yardımların artırıldığını duyurdu.

Fransa’da CAF tarafından verilen sosyal yardımlar dan biride 20 yaşından küçük iki veya daha fazla çocuğu olan ailelere ödenen yardım.

CAF, iki çocuklu aileye 148,52, üç çocuklu aileye 338,80, dört çocuklu aileye ise en fazla 528 Euro yardım verileceğini duyurdu. Dört çocuktan sonra ise 20 yaşından küçük her çocuk için 190,29 Euro ek yardım yapılıyor. Eğer aile çocuk için engelli yardımı alıyorsa veya adına başvuru yapılacak çocuk asgari maaşın yüzde 55’inden fazla bir gelire sahip ise ailenin çocuk yardımı alma hakkı bulunmuyor.

Onclick Popunder

İkamet şartı aranıyor

Fransız vatandaşı çocuklarda, yardımdan yararlanacak çocuklarının yılın en az 6 ayını Fransa’da geçirmesi veya Fransa’da ikamet etme şartı aranıyor. Yurt dışında doğan Türk çocukları için ise 2005’te imzalanan anlaşmaya dayanarak, eğer ebeveynlerden bir tanesi Fransa’da çalışıyorsa ve oturma iznine sahipse Fransa’ya girişinden itibaren çocuk yardımlardan yararlanabiliyor. Bu anlaşma Cezayir ve Türk vatandaşlarını kapsıyor.

CAF’a nasıl başvurulur ?

Kira ödeme, taşınma, engelli çocukların eğitim ve sağlık masrafları, yaşlıların sosyal güvenliği ve barınması, düşük gelirli ailelere tatil yardımları sunan CAF‘a resmi internet sitesinden başvuru yapılabiliyor. Başvuru yapmak için, CAF internet sitesinin online hizmetler (les services en ligne) bölümünden başvuru yapılacak olan yardım seçiliyor. Daha sonra eviniz hakkında (sizin mi, yoksa kirada mısınız?, kira ise aylık ücreti, metrekaresi vs.), aileniz hakkında (kaç çocuğunuz var ?, çocuklarınızın yaşları, evde kaç kişi çalışıyor? vs.) işiniz hakkında ve başvurduğunuz yıldan iki yıl önceki yıllık geliriniz hakkında bilgi isteniyor. Bu bilgiler doğrultusunda belirlenen haklarınız gerekli belgeleri bağlı bulunduğunuz CAF şubesine göndermenizin ardından banka hesabınıza yatırılıyor.

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

 

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz