Fransa’da gelecek yıl HLM’ler satışa çıkıyor!

Reklam

Fransa’da sosyal konut HLM’de oturanların oturdukları daireyi 2020’den itibaren satın alabilecek. Ayrıca HLM dairelerini, sosyal konutlarda oturmayanlar da satın alabilecek. 

Fransa’da hükümet sosyal konut HLM’leri satışı ile ilgili yeni genelge yayınlamıştı. Mayıs ayında yayınlanan genelgeye göre HLM’de otura kişilerin, oturdukları daireyi satın almaları kolaylaştırılacak. Yeni genelge 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek.

Geçiş dönemi sunulacak

Yeni genelge satışın nasıl gerçekleşeceği konusuna da açıklık getirildi. Buna göre HLM konutlarını kiralayan organizasyon, alıcıya dairenin ilk ödemesi sonrası 10 yıla kadar sürebilecek bir geçiş dönemi sunacak. Bu sürede satılan daire yeni sahibi tam olarak dairenin tapusuna sahip olamayacak. Bu sürede HLM yönetimi dairedeki büyük tamiratlardan da sorumlu olacak. Belirlenen süre sonrası daire tamamen yeni sahibine devredilecek.

Onclick Popunder

HLM’de oturmayanlar da satın alabilecek

Ayrıca HLM’de oturmayanlar da sosyal konut satın alabilecek. Lojmanların öncelikle HLM’de oturanlara önerileceği ancak olumlu yanıt alınmaması durumunda satış için diğer insanlara sunulacağı bildirildi. Satışa sunulan HLM konutları da https://www.bienveo.fr/acheter sitesi üzerinden takip edilebilecek.

Alınan yeni karar ile her yıl 45 bin HLM konutunun satılması planlanıyor.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz