Fransa’da bankada 500 bin Euro’su varken RSA alan Türk aileye hapis şoku!

Reklam

Fransa’da hesabında 500 bin Euro varken RSA alan Türkiye kökenli aile ilgili hukuki süreç başlatıldı. Çift hapis cezasına çarptırıldı.

Fransa’nın batısındaki Lorient’da meydana gelen olayda, maddi geliri olmadığı için sosyal konut HLM’de oturan ve düşük gelirlilerin faydalandığı RSA yardımı alan Türkiy ekökenli bir çift devleti dolandırdığı gerekçesiyle hakim karşısına çıktı.

Banka hesabında 500 bin Euro çıktı

Ouest France gazetesinde yer alan habere göre Lorient mahkemesinde görülen davada, çiftin, 2016 ve 2017 yıllarında toplan 45 bin Euro yardım aldığı belirlendi. Ancak yapılan incelemede 11 hesabı bulunduğu öğrenilen çiftin, banka hesaplarında toplam 500 bin Euro olduğu ortaya çıktı.

-Reklam-

Ancak suçlamaların odağındaki adam ise hesapların Almanya’daki inşaat işçisi kardeşinin isteğiyle açtığını söyledi. Bu hesaplara giren para ile ilgili hiçbir fatura olmadığını söyleyen aile babası, fatura istenmesi gerektiğinden haberi olmadığını ifade etti.

Param olsa niye HLM’de oturayım

Ayrıca 3 çocuğu ile HLM’in 5’inci katında yaşadıklarını kaydeden 25 yaşındaki zanlı, bu kadar para kaçırmış olsaydım, 3 çocuğumun aynı odada kaldığı HLM’de oturmazdım.” dedi.

18 ay hapis cezası, yardmları geri ödeyecek

Ancak ifadeler hakimi ikna etmeye yetmezken, mahkeme, usulsüz yardım almaktan adamı 18 ay eşini ise 6 ay tecilli hapis cezasına çarptırdı. Öte yandan RSA tarafından ödenen 45 bin Euro’nun da geri istenmesine hükmedildi. Ayrınca çiftin vergi beyanında bulunmadığı gerekçesiyle 400 bin Euro’luk vergi cezası ile de karşı karşıya olduğu bildirildi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz