Fransa’da başörtülü diye işten çıkarılan kadın, hukuk mücadelesini kazandı

Reklam

Fransa’da başörtüsü taktığı için Credit Lyonnais Bankası’ndan 2017 yılında atılan B., hukuk mücadelesini kazandı. Banka, Paris Temyiz Mahkeme’sinin 2023 yılında verdiği kararı bir üst mahkemeye götürmeyeceğini ve başörtülü kadının mağduriyetinin giderilmesi yönünde mahkemenin verdiği kararı uygulayacağını duyurdu.

2017 yılında beri devam eden dava geçen yıl sonuçlanmış, mahkeme, Credit Lyonnais Bankası’nın ırkçı bir nedenle çalışanını işten çıkardığına hükmetmişti. Mahkeme, bankanın eski çalışanına uğradığı zarar nedeniyle 15 bin ve mahkeme giderleri için de 2 bin Euro ödemesine karar vermişti.

2011 yılında Credit Lyonnais’da işe başlayan B., 1 yıllık çalışma sürecinin  sonunda 2012 yılında müşteri temsilcisi görevi için CDI kontratla işe alınmıştı. 2015 yılında ayrıldığı doğum izninden başörtülü olarak dönen çalışanına, banka başı kapalı olarak çalışamayacağını bildirdi. B.’nin müşterilerle yüz yüze muhatap olunmayacak bir bölüme kaydırılması teklifine de sıcak bakmayan banka, başörtülü kadını 1 Aralık 2015 tarihinde işten çıkardı.

Onclick Popunder

Paris Temyiz Mahkeme’si  2022 yılında verdiği kararda başörtünün, herhangi bir baskı yada dini yayma durumları olmadan kendi başına işten çıkarma nedeni olamayacağına hükmetmişti.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz