Fransa’da Müslüman hastalara din görevlisi desteği

Reklam

Fransa’da 2006 yılında kurulan Fransa Manevi Gönüllüler Organizasyonu, her gün binlerce Müslüman hastaya yardımcı olmaya devam ediyor.

Fransa Devleti tarafından da resmî olarak tanınan dernek, Paris bölgesinde yaşayan binlerce Müslüman hasta için din görevlisi desteği sağlıyor.

c6bdd60ec35acec41fbb05769ca6

Onclick Popunder

Paris ve çevresindeki Müslüman hastalara yardım için kurulan derneğin bünyesinde 12 imam bulunuyor. Faaliyetlerini zor şartlarda sürdürmeye çalışan dernek, Paris ve çevresinde yaşayan 2,5 milyona yakın Müslüman’a hizmet veriyor. Cezayir asıllı 55 yaşındaki Ali Taitous burada görev yapan din görevlilerinden biri.

Paris yakınlarındaki Meaux Hastanesi koridorlarında karşılaştığımız Taitous, her gün binlerce Müslüman hastayı ziyaret edip manevî destek sağlıyor.

Doktor ve hastaların güler yüzü ile tanıdığı, spor giyimli, kendini mürşit olarak tanımlayan bu din adamı, amaçlarının hastaları rahatlatmak olduğunu söylüyor. Ali Taitous, “Ben onların şifa bulması için dua etmek, biraz huzur bulmalarını sağlamak, onlara dini hatırlatmak için geliyorum.” diyor. Taitous, hastaların yanında dua edip Kur’an okuduğunu belirterek görevlerinin kimi zaman hastanın ölümüne kadar sürdüğünü söylüyor. Hastanenin yakınlarında Müslüman mezarlığını da sık sık ziyaret ettiğini kaydediyor. Hastalarla muhabbetinin bazen arkadaş bazen baba oğul yakınlığında olduğunu belirten Taitous, bazı hastaların kendisiyle sadece konuşmak için talepte bulunduğunu aktarıyor. Taitous, hastaların hastane personeli ile bağlantısını sağladığının da altını çiziyor.

e4ee186eaf44dd5490151918b98f

Hastanede birçok zorlukla karşılaştıklarına da dikkat çeken Ali Taitous, laiklik sebebiyle hastane tarafından dışlandığını ifade ediyor.

Malî açıdan da durumlarının zorluğuna vurgu yapan 55 yaşındaki din adamı, ‘’Fransız hükümeti bu konuda çoğu zaman destek vermiyor. Bu rehber din adamları gönüllü olarak hizmet ediyor. Hastanenin verdiği az bir maaşla veya Müslüman derneklerinin verdiği bağışlarla geçinmeye çalışıyorlar.” ifadelerini kullanıyor.

Daha önce de hapishanelerde Müslüman mahkûmlara yardım ettiklerini aktaran Ali Taitous, mahkûmları hücrelerinde ziyaret ettiğini ve onların İslâmî tanımasına yardımcı olduğunu belirtiyor. İlk başta hastaların kendini görme talebinde bulunmadığını da kaydeden Cezayir asıllı Ali Taitous, buradaki Müslümanların kendilerinden haberdar olmadığını söylüyor.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz