Fransa’da benzin ve dizel fiyatlarında rekor artışlar devam ediyor!

Reklam

Fransa’da akaryakıt fiyatlarında rekor artışlar devam ediyor. Dizel yakıtın litre fiyatı 1 Euro 53 Cent’i de aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine geldi.

Fransa’da son dönemde artışa geçen akaryakıt fiyatlarından her gün yeni rekorlar gelmeye devam ediyor. Özellikle pandemi sonrası yaşanan hayat pahalılığı, akaryakıt ücretlerine de yansırken, dizel yakıtın litre fiyatı 1 Euro 53 Cent’i aşarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

1 yılda yüzde 28 zam

Dizel yakıt fiyatının daha da artması bekleniyor. Dizel yakıtın litre başına ortalama 1 Euro 56 Cent’i bulacağı tahmin ediliyor. Bu da bir yılda ortalama artışın yüzde 28’i aşması anlamına geliyor.

-Reklam-

Enflasyondan benzin fiyatları da nasibini aldı. Bir deponun dolum maliyeti 10 Euro’dan 15 Euro’ya yükseldi.

Hümetten akaryakıt fiyatlarına firen geliyor

Artan akaryakıt fiyatları hüklümeti ise harekete geçiriyor. Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, hükümetin fiyatların dengelenmesi için yeni bir plan hazırlığı içinde olduğunu söyledi. Fransız Bakan, “Denzin ve dizelde fiyatlar artmaya devam ederse harekete geçmek gerekir” ifadelerini kullandı. Doğal gaz ve elektirikde gerçekleştirilen tavan fiyat uygulamasının akaryakıt ücretleri için de gerçekleştirilebileceğine dikkat çekti.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz