Fransa’da bu kış çok sıcak geçecek! Ülke genelinde grev hazırlıkları yapılıyor

0
766
Reklam

Fransa’da cuma günü Paris ve çevresindeki toplu taşıma ağı kuruluşu RATP’nin çalışanları hükümetin emeklilik reformunu protesto etmek için greve gitti. Ülkedeki tüm çalışanları kapsayacak bir grev dalgası öngörülüyor.

Geçen yıl kasım ayında başlayan sarı yeleklilerin eylemleriyle sıcak bir kış geçiren Fransa, bu yıl da aynı sıcaklığı sürdüreceğe benziyor.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un büyük önem verdiği Emeklilik Reformu, çalışma yaşamındaki koşulların değişmesi, teknolojik gelişmeler ve yeni iş kolları nedeniyle tüm sistemi çağın gereklerine uydurmayı planlıyor. Ancak emeklilik reformuna karşı çıkan binlerce kişi yasaya karşı grev çağrısı yaptı. İlk olarak  Fransız demir yolları RATP binasında toplanan sendikalar, grev değerlendirmesi yaparken, pilot kökenli Ulaştırma’dan Sorumlu Devlet Bakanı Jean-Baptiste Djebbari, RATP binasına giderek sendika temsilcileriyle görüştü.

-Reklam-

Demiryolu işçileri ise geniş kapsamlı bir grev dalgasının ilk ayaklarından birini oluşturarak protestolarına başladı.

Pazartesi grev büyüyor

Demir yolu işçilerinin grevi, dev grev dalgasının ilk ayağı olması bekleniyor.  Önümüzdeki ilk Pazartesi gününden itibaren avukatlar, doktorlar, hemşireler, sağlık çalışanları ve pilotlar da greve katılacak.

Öğretmenler ve son olarak kamu çalışanları da aşama aşama greve çıkmaya hazırlanıyor.

Öte yandan acil servis çalışanlarının aylardır süren grevi de devam ediyor.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz