Fransa’da bu yıl kadınlara yönelik cinsel şiddet yüzde 23 arttı

Reklam

Fransa’da 2018 yılının ilk 7 ayında, geçen yıla göre kadınlara yönelik cinsel şiddet suçlarında yüzde 23,1’lik bir artış tespit edildi.

Fransa’da kadınlara yönelik cinsel şiddet ve cinsel istismar vakaları artarak devam ediyor. Fransa’da 2018 yılının ilk 7 ayında, geçen yıla göre kadınlara yönelik cinsel şiddet suçlarında yüzde 23,1’lik bir artış tespit edildi. Ancak İçişleri Bakanı Gerard Collomb, cinsel suçlardaki artışta metoo hareketinin etkisinin olduğunu söyledi.

Dünyaya yayılan bu hareketle kadınların cesaretlenip daha kolaylıkla şikayette bulundukları düşünülüyor.

Fransız İç İşleri Bakanlığı’nın verilerine göre, cinsel şiddete uğrayan kadın sayısı 2017’nin ilk yedi ayında 22 bin 533 iken, 2018’in aynı dönemde bu sayı 27 bin 728’e yükseldi.

Yeni sistemle kadınlar kolaylıkla şikayette bulunacak

Gelecek ekim ayında, Fransa’da kadınların daha kolay şikayette bulunmalarını kolaylaştıracak yeni bir yöntem yürülüğe giriyor. Özellikle cinsel istismar ve şiddet olaylarında polise şikayette bulunmaktan korkan veya çekinen kadınlar, artık internet üzerinden anonim bir şekilde polise şikayette bulunabilecek. Durumun ciddiyetine göre polis soruşturma başlatabilecek.

Öte yandan, geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmada İsveç’in Avrupa’da en fazla tecavüz vakasının görüldüğü ülke olduğu ortaya çıkmıştı

Ancak İsveç hükumeti tecavüz rakamlarının yüksek olmasının sebebini 2 önemli nedene bağlıyor. Tecavüz suçlarının cezası birçok ülkeye göre çok ağır. Ayrıca kadınların daha kolay şikayette bulunmalarını sağlayan yasaların olmasıyla birçok kişi şikayette bulunuyor.

Euronews

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz