Fransa’da kadınlar, Hormonlu Spiral Mirena’ya karşı ayaklandı… Yan etkileri gizleniyor!

Reklam

Fransa’da, bütün dünyada milyonlarca kadın tarafından kulalanılan doğum kontrol yöntemi Hormonlu Spiral Mirena ile ilgili skandallar bitmiyor. Binlerce kadının şikayet ettiği ürünün yan etkilerini doktorların hastalardan gizlediği iddia edildi. Buna neden olarak da üretici firma Bayern’in doktorlara tatil…vs gibi hediyeler vermesi gösterildi.

Skandalın ortaya çıkmasından sonra 13 binden fazla kadın seslerini duyurmak için Facebook’da ‘Hormonlu Spiral Mirena Mağdurları’ sayfasını açtı. Ulusal İlaç Güvenliği Ajansı’ndan (ANSM) yapılan açıklamada da Mirena ile ilgili son dönemde şikayetlerin arttığına dikkat çekildi. Hastaların bildirdiği yan etkilerinin çoğunun reçetede yazdığını iddia eden Ajans’ın açıklamasında, ancak yine de durumun hassasiyetle incelenmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Ancak ilacı kullananlar, reçetede yazmayan anksiyete, baş dönmesi, yorgunluk, sinirlilik ..gibi durumlarla karşı karşıya kaldıklarını iddia ediyor.

Hastaların şikayetini dikkatlice inceleyin!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Ulusal Koleji’nden doktorlara yapılan çağrıda da hastaların şikayetleri konusunda daha hassas davranılması çağrısı yapıldı.

Onclick Popunder

‘Hormonlu Spiral Mirena yüzünden hayatımın 9 senesi kayboldu’

Fransız medyasına yansıyan şikayetlerde ise önemli tespitlere yer verildi. 2008’den 2017’ye kadar Hormonlu Spiral Mirena kullanan 47 yaşındaki bir kadın, bu süreyi hayatımdan 9 yıl kaybettim diyerek özetledi.

İlk başlarda baş ağrısı ve baş dönmesi şikayeti yaşayan 2 çocuk annesi kadın, ayağa kalkamayacak kadar denge problemi yaşamaya başladığına dikkat çekti. Gitmediği doktor kalmadığını söyleyen kadın, beyinde tümör ve birçok durumdan şüphelenen doktorların hiçbirinin şikayetlerin Spiral’den olabileceğine ihtimal vermediğini söyledi. Spiral’i bıraktıktan sonra ise tüm şikayetlerinin geçtiğini kaydetti.

Doktorlar şikayetlere şaşırdı!

Doktorlar, Alman Bayern tarafından üretilen ve 20 yıldır piyasada yer alan  Hormonlu Spiral Mirena’nın kullanımının yasaklanması gibi bir durumun ise söz konusu olmadığını belirtiyor. Montpellier Hastanesi Kadın Hastalıkları uzmanı Bernard Hedon, yaşanan şikayetlerin kendisini şaşırttığını söyledi. 20 senedir kullanılan ürünün birçok kadın için çok yararlı olduğuna dikkat çekti.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz