Fransa’da büyük ehliyet dolandırıcılığı! 2 bin Euro’ya sınavsız ehliyet

Reklam

Fransa’nın Besançon şehrinde geniş bir ehliyet dolandırıcılığı şebekesinin çökertilmesinin ardından yedi kişinin suçlandığını ve bunlardan ikisinin hapse atıldığı açıklandı.

Cumhuriyet Savcısı Etienne Manteaux düzenlediği basın toplantısında şüphelilerin organize dolandırıcılıkla suçlandığını söyledi. Tutuklu yargılanan iki kişinin Besançon’daki birkaç sürücü kursunun müdürü ve Doubs bölge müdürlüğünde (DDT) çalışan bir ehliyet müfettişi olduğunu sözlerine ekledi.

Diğer beş kişi ise adli gözetim altına alındı. Yargıç, tüzel kişilik olarak SARL Auto-Ecole Bisontine hakkında sekizinci bir iddianame düzenlendiğini de sözlerine ekledi.

Onclick Popunder

İsimsiz mektuplar

Dava 2022 yazında iki kişinin sürüş testlerinin yapıldığı koşulları ihbar etmesiyle başladı. Besançon savcılığı daha sonra isimsiz mektuplar aldı. Kasım 2022’de açılan adli soruşturma, geniş bir ehliyet dolandırıcılığı ağını ortaya çıkardı.

Manteaux, “Ehliyet sınavında birkaç kez başarısız olan kişiler, sürücü kursu müdürüne, para karşılığında uzlaşmacı bir müfettişle tekrar sınava girmeye hazır olduklarını söylediler” dedi. “Çok hızlı bir şekilde, Fransa’nın dört bir yanından çok sayıda kişi sınava kaydolmak için sürücü kursuyla irtibata geçti. Ehliyetin 2,000 Euro’ya ulaşan satın alma fiyatı”, “aracıya, sürücü kursuna ve ehliyet müfettişine ödeme yapılmasını sağladı” diye ekledi.

200’den fazla sahte ehliyet

Besançon polis departmanı başkanı Juliette Dupoux, “400.000 avroluk bir kayıp için 200 ila 300 arasında ehliyet hileli olarak verildi” dedi. 300.000 Avro’dan fazla nakit paranın yanı sıra sürücü kursunun banka hesabından 115.000 Avro ve müdürün evinden 73.000 Avro ele geçirildi.

“Ehliyetin idari olarak iptal edilebilmesi için soruşturmanın şimdi ehliyeti sahtekarlıkla alan tüm kişileri tespit etmesi gerekiyor. Bu dolandırıcılıktan yararlananlar (…) çoğu durumda Fransızca bilmiyorlar” ve “sürüş konusunda yalnızca sınırlı bir eğitim almışlar” diye ekledi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz