Fransa’da büyük yenilik: Okullara Türkçe dersi geliyor

Reklam

Fransa’da ilkokul öğrencilerine Türkçe’nin de aralarında bulunduğu, Arapça, Portekizce, İtalyanca ve Sırpça gibi dil dersleri seçmeli ders oluyor. İlk yenilik ise  Haute-Garonne Bölgesi’de gerçekleşti.

Fransa’nın güney batısında yer alan Haute-Garonne Bölgesi’ndeki okullarda yeni seçmeli dil sistemi uygulanmaya başlanacak. Bölgedeki eğitim kurumlarının almış olduğu karar doğrultusunda, bundan böyle Türkçe’nin de aralarında yer aldığı bazı diller, ilkokul öğrencilerine seçmeli ders olarak verilecek. Özellikle bölgede yaşayan yabancı vatandaşların çocukları için büyük bir önem arz eden uygulama, Fransız çocukları için de geçerli olacak.

İlkokul öğrencileri normal ders saatlerinin bitiminde ek olarak seçtikleri bir dil dersini haftada 1 buçuk saat görebilecek. Yeni uygulama sayesinde ilkokul çağından beri çocukların daha fazla dil öğrenmesi hedeflense de, bazı Fransız aileler çocuklarının ders bitiminden sonra ek olarak okulda 1 buçuk saat daha fazla durmasını hoş karşılamadı.

bu durumu hoş karşılamadı. Özellikle çocukların ders bitiminden sonra ek olarak okulda 1 buçuk saat daha fazla durmasına tepki gösteren bazı aileler, verilen seçmeli derslerin de kendileri için bir yararı olmadığını düşünüyor.

Fransa’da Milli Eğitim Bakanı Najat Vallaud Belkacem daha önce Anadil ve Kültür Eğitimi (ELCO) olarak verilen yabancı dillerin müfredata ekleneceğini açıklamıştı. Bu kapsamda bazı bölgelerde Türkçe’nin de arasında yer aldığı dil eğitimleri, Uluslararası Yabancı Dil Dersleri (EILE) kapsamında okul müfredatına eklendi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz