Fransa’da “chomage” 1 Aralık’ta değişiyor: İşsizlik maaşı almak zorlaşacak

Reklam

Fransa’da sosyal güvenlik kurumu Pole Emploi reformunun tamamı 1 Aralık Çarşamba günü itibariyle yürürlüğe giriyor. Yeni sistemin yasalaşması ise birçok sorunu beraberinde getirecek.

Fransa’da bir bölümü 1 Ekim’de yürürlüğe giren Pole Emploi reformunun tamamı 1 Aralık itibaren yürürlükte olacak. Çalışma Bakanı Élisabeth Borne, İşsizlik(chomage) reformunun 1 Aralık’ta yürürlüğe gireceğini açıkladı.

6 çalışma şartı aranacak

1 Aralık itibariyle işsizlik parasından yararlanmak için gereken çalışma süresi artırılıyor. 1 Aralık itibariyle son 28 ay içerisinde 4 aylık çalışma işsizlik parası almaya yeterli olmayacak. Bunun yerine işsizlik parası hakkı elde edebilmek için son 24 ay içerisinde 6 ay çalışma şartı aranacak.

Onclick Popunder

6 aydan sonra maaş azalacak

Öte yandan brüt maaşı 4bin 500 Euro’dan fazla olanların maaşlarıdaki düşüş de bugün olduğu gibi 8. aydan sonra değil 6. aydan sonra gerçekleşecek.

1 Ekim’de de değişmişti

Fransa’da 1 Ekim’den itibaren işsizlik ödeneğinin hesaplanmasında (chomage) değişikliğe gidilmişti. Bir kişinin maaşı haftasonu ve tatil günleri de dahil haftanın tüm günlerine bölünecek, böylece çıkan günlük miktar üzerinden ödeme yapılacak.

Daha önce bir kişinin son 12 aylık bürüt maaşı, sadece iş günlerine bölünerek çıkan miktar üzerinden işsizlik parası ödeniyordu.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz