Fransa’da cumhurbaşkanı adaylarına yönelik terör saldırısı planlayan 2 kişi yakalandı

Reklam

Artı33 Haber-Merkezi

Fransa’da cumhurbaşkanı adaylarına yönelik terör saldırısı hazırlığında olduğu belirtilen 2 kişi tutuklandı.

Fransa’da 23 Nisan pazar günü gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu öncesinde Marsilya kentinde terör saldırısı planladığı belirlenen 2 kişi tutuklandı. L’Expess’de yer alan habere göre şüphelilerin cumhurbaşkanı adaylarına yönelik suikast hazırlığında olduğu iddia edildi. Haberde, merkez sağın cumhurbaşkanı adayı François Fillon’un kabinesinin cuma günü güvenlik önlemleri konusunda bilgilendirildiği belirtilirken bu ismin Fillon olabileceği aktarıldı.

-Reklam-

Fransa İçişleri Bakanı Mathias Fekl, Fransız İç Güvenlik İstihbaratının (DGSI) Marsilya’nın 3.  bölgesinde, yakın zamanda terör saldırısı düzenlemeyi planlayan iki kişiyi gözaltına aldığını açıkladı.

 Yakalananların uzun süredir güvenlik birimlerince takip edildiğini  belirten Fekl, Fransız vatandaşı olan bu kişilerden birinin 23, diğerinin ise 29  yaşında olduğunu ifade etti.

 Fekl, pazar günü yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin birinci turunda  oyların kullanılacağı 67 bin yerin güvenliğini sağlayabilmek için 50 binden fazla  polis ve jandarmanın görev alacağını anımsattı.

 Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve, geçen ay yaptığı açıklamada, geçen  yıl 17, bu yıl ise 5 terör eylemini önlediklerini bildirmişti.

 Ülkede 13 Kasım 2015’te meydana gelen, 130’dan fazla kişinin hayatını  kaybettiği terör saldırıları sonrası olağanüstü hal ilan edilmişti. Olağanüstü  hal, cumhurbaşkanı ve parlamento seçimlerini de kapsayacak şekilde uzatılmıştı.(Milliyet)

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz