Fransa’da denize gideceklere kötü haber! Bu yaz halka açık plajlar kapatılabilir

Reklam

Son yıllarda, tropik bölgelerden gelen mikroalgler (zehirli yosunlar) Fransız kıyılarında çoğalıyor. Bu zehirli yosunlar Fransa’da denize gideceklerin sağlığını tehlikeye atacak boyutta.

Fransız Deniz Araştırma Enstitüsü’ne (İfremer) göre, bu yaz Akdeniz ve kıyılarında bulunan plajlar da halka kapatılabilir. Kapanmasının nedeni: Tropiklerden kaynaklanan çeşitli endemik mikro alg türlerinin çoğalması.

Bu zehirli yosun araştırmacılar tarafından yakından izleniyor çünkü Dinophysis, Ostreopsis ve Gambierdiscus gibi bazı algler sağlık riskleri oluşturuyor. Suyla doğrudan temas yoluyla veya kabuklu deniz ürünleri veya balıkların yenmesi yoluyla da insanları etkileyebilirler.

Onclick Popunder

Sindirim, nörolojik bozukluklar

Bu zehirli mikroalgler, sindirim bozukluklarına, kramplara veya kusmaya neden olur. Actu.fr’nin haberine göre Ifremer araştırmacısı Philipp Hess, “Bunun nedeni, bu mikro alglerin kabuklu deniz hayvanları, özellikle midyeler tarafından yenilmesi. İnsanların suya doğrudan temas etmesiyle insanlara hızlı bulaşma özelliğine sahip” diye açıklıyor.

Küresel ısınma nedeniyle Fransız kıyılarına geldi

Avrupa kıyılarımızdaki tropik bölgelerden gelen bu zehirli mikroalglerin varlığı nasıl açıklanır? soruna cevap olarak Philipp Hess,”Bu alglerin özellikle küresel ısınma nedeniyle Fransız kıyılarına kadar geldi. Bu mikro algleri kıyılarımızda bulunmasının sebebi sular ısınıyor ama her şeyden önce deniz asitleniyor. Ve iklim değişikliği bu olgunun ortaya çıkması için elverişli ortam sağlıyor. Yaz sıcaklıklarının yüksek olması yeterli değildir, kış ikliminin de yeterince sıcak olması gerekir.”

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz