Fransa’da emlakçılar yabancıya ev vermiyor! İşte o şok araştırma

Reklam

Fransa’da emlakçıların kiracılar arasında ırkçı ayrım gözettikleri belgelendi. France Info’nun Paris bölgesinde faliyet gösteren 12 emlak şirketinde gizli kamerayla gerçekleştirdiği araştırmada, emlak şirketlerinin nasıl ırkçı ayrım yaptıkları gözler önüne serildi.

Fransa’da geçtiğimiz günlerde, Paris yakınlarında bir emlakçıda asılan kiralık ev ilanındaki “Kiracı Fransız olmalı, siyahi değil” ifadesi ülkede büyük tepki görmüştü. Bu olay üzerine France İnfo’nun gerçekleştirdiği bir araştırma ise acı gerçeği ortaya koydu. Birçok emlak firmasının yabancılara yönelik ırkçı ayrım gözettikleri ortaya çıktı.

Araştırma için kanal görevlisi bir kişi, gittiği emlakçılara evini kiraya vermek istediğini söyledi. Evini yabancılara değil sadece tam olarak Fransız olanlara vermek istediğini emlak yetkililerini iletti.

Onclick Popunder

12 şirketin yarısı ırkçı isteğe evet! dedi

Bu ırkçı istek karşısında 12 emlak şirketinin yarısı, olumlu cevap verdi. Hatta bazıları daha da ileri giderek, ”Biz zaten otomatik olarak filitre uyguluyoruz. Bize Bir şey demenizde gerek yok. 7 senedir biz alıştık. Merak etmeyin.”ifadelerini kullandı.

‘Sadece memura verilir’ yazalım, zaten yabancılar memur olamıyor!

Bir emlak yetkilisi ise yabancılara nasıl ayrımcılık uyguladıklarını açık açık anlattı. Irkçı ayrımı saklamak için evin sadece memura verileceğini yazdıklarını söyledi. ‘Zaten yabancıların memur olamayacağına dikkat çekti.

Irkçı ayrım gözetenlere 3 yıl hapis 45 bin Euro ceza

Fransa ceza yasasının 225’inci maddesi, insanların kökenine göre ayıranlara 3 yıla kadar hapis ve 45 bin Euro da para cezası öngörüyor.

İlanlara ‘Yabancı Değil’in kısaltılmasını koydular

2000 yılından beri ırkçılıkla mücadele derneği SOS Racisme, ırkçı ayrımda bulunan birçok emlak şirketinin ceza almasını sağladı. 2005 yılında da bir emlak şirketi de Fransızca ‘yabancı değil’ kelimelerinin ilk harfleri P.E’yi ilanlara koyduğu için de mahkum olmuştu.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz