Fransa’da en az maaş alan meslekler belli oldu: Çoğu 1500 Euronun altında

Fransa’da en az maaş alan meslekler belli oldu: Çoğu 1500 Euronun altında
Reklam

Fransa’da en az maaş alan meslekler belli oldu. Ulusal İstatistik ve Ekonomik Veriler Enstitüsü (INSEE), özel sektörde çalışan Fransızların ortalama net maaşına ilişkin en son istatistikleri yayınladı.

Yayınlanan INSEE raporuna göre, Fransa’da çalışanların yarısından biraz fazlası aylık 2 bin 012 Euronun üzerinde maaş alıyor. Ancak bazı mesleklere bu ortalamanın çok daha altında ücret ödeniyor. Artı33 olarak Fransa’da en az maaş alan meslekleri araştırdık.

Fransa’da asgari ücret miktarı 1 Ocak 2024’te aylık net 1.398 Euro oldu. INSEE’nin rakamlarına göre Fransızların yüzde 18’i asgari ücret alıyor.

Onclick Popunder

Fransa’da en az maaş alan meslekler

Vasıfsız işçiler

Ülkenin en düşük ücretli çalışanları arasında vasıfsız işçiler listenin başında yer alıyor. INSEE’ye göre, zanaat sektöründe çalışanlar 2022 yılında ortalama net 1.200 Euro maaş alırken. Sanayide çalışan işçiler ise aylık net 1400 Euro maaş alıyor.

Asistanlar

Ülkedeki en düşük maaşlı meslekler arasında, bazı devlet memurları da var. Öğretim asistanları ortalama olarak ayda net sadece 1.300 Euro kazanıyor.

Tarım işçileri

Fransa’da tarım sektöründe çalışanların protestoları devam ederken, işçilerin kazandıkları maaşlarda gündem oldu. Tarım sektöründe çalışan bir işçi aylık 1400 Euro maaş alıyor.

Kuaförler

Kuaförlük ve güzellik bakımı merkezlerinde çalışanların, aylık net kazancı 1.500 Euro olarak en düşük maaşlara sahip meslekler arasında yerini aldı.

Ev yardımcıları

Ev yardımcıları, temizlikçiler Fransa’daki en düşük ücretli meslekler arasındadır. Aylık yaklaşık net 1.400 Euro olan bu ücret, yasal asgari ücretin biraz üzerinde yer alıyor.

Otel sektörü

Yiyecek içecek personeline katılmak için titizlik ve disiplin gereklidir. Ancak garsonlar, restoran çalışanları ve vasıfsız garsonlar Fransa’daki en düşük maaş alan kişiler arasında yer alıyor.

Üst düzey bir restoranda ekibin bir parçası olmak için yıllarca çalışmak gerekmesine rağmen, mutfak çıraklar ayda net 1.500 Euro maaşla düşük ücret almaktadır.

Çiçekçiler

Tam zamanlı çalışan bir çiçekçi ortalama maaş olarak 1500 Euro alıyor.

Temizlikçiler

Fransa’da temizlik personeline “Fransa’nın görünmez insanları” lakabı takılmıştır. Temizlik personeli her ne kadar vazgeçilmez olsa da, ayda ortalama net 1.500 Euro kazanarak ülkedeki en düşük maaşlı çalışanlar arasında yer alırlar.

Çocuk bakıcıları

Çocuk bakım uzmanları birçok Fransız aile için günlük bir rahatlama kaynağıdır. Küçük çocuklara verdikleri destek, çalışma saatleri okul takvimine uymakta zorlanan ebeveynler için hayati önem taşımaktadır. Ancak bu tür işler, aylık ortalama net 1.500 Euro ile Fransa’daki en düşük ücretli işler arasındadır.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz