Fransa’da grevciler kararlı: Sokağı terk etmeyeceğiz

Reklam

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin dayattığı emeklilik reformuna karşı devam eden grev kapsamında dün ülke genelinde kitlesel protestolar düzenlendi.

Sendikaların çağrısıyla Paris’te Gare du Nord tren garında eylem düzenlenirken Lyon, Nice, Metz, Toulouse, Rennes gibi kentlerde de halk meydanları doldurdu. Sarı yelekliler de gösterilere katılarak destek verdi. “Macron istifa” seslerinin yükseldiği eylemlerde polis müdahalede bulundu.

Gözünden yaralandı

Sarı yeleklilerin liderlerinden Jerome Rodrigues, Paris’te yaşanan polis müdahalesinde yaralandı. Basına açıklama yapan Rodrigues polisin attığı bir cisim nedeniyle gözünden hafif yaralandığını duyurdu. Rodrigues, sarı yeleklilerin ocak ayında düzenlendiği gösteride, polisin kullandığı savunma silahları nedeniyle bir gözünü kaybetmişti.

Paris’te greve en etkili katılan demiryolu işçileri de ulaşımı durdurmaya devam ediyor. Metro hatlarının büyük bir bölümü halen çalışmıyor, diğer hatlar ise belirli saatlerde güzergahın bazı kısımlarında sefer yapıyor. Şehirlerarası tren seferleri de düzenli yapılmıyor.

9 Ocak’a çağrı

Macron ve hükümet, her defasında emeklilik reformundan vazgeçmeyeceğini belirtirken, sendikaların reformun geri çekilmesinde kararlı olduğu biliniyor. Genel İş Konfederasyonu (CGT), 9 Ocak’ta yeniden kitlesel gösteri yapılması çağrısında bulunuyor.

Emekçiler, Macron ve hükümetin emeklilik reformunu geri çekene kadar grev ve gösterilere devam etmekte kararlı olduklarını dile getiriyor.

Protestolar istifa getirdi

Kolombiya’da yolsuzluğa ve cinayetlere batmış Duque hükümetine karşı günlerdir devam eden protestolar sonucu etkili bir isim istifa etme kararı aldı.

Protestolara müdahale için verdiği talimatların sivil ölümlerine yol açması sonucu soruşturma süreci geçiren Kara Kuvvetleri Komutanı Nicacio de Jesus Martinez’in görevi bıraktığı duyuruldu. Devlet Başkanı Duque, Martinez’in görevi “ailevi sebepler” gerekçesiyle bıraktığını öne sürdü.

2005 yılındaki protestolarda yaşanan ölümlerde de adı geçen Martinez’in, sivil ölümlerinden ve haraç almaktan sorumlu asker ve paramiliterlere ödemeye yaptığı da ortaya çıkmıştı. Kolombiya halkının talepleri arasında, göstericilere yönelik şiddet uygulamakla suçlanan toplumsal olaylara müdahale birimi ESMAD’ın lağvedilmesi de yer alıyor.

Birgün

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz