İstanbul Havalimanı’nda görev yapacak kontrolörler Fransa’da eğitim alıyor

Reklam

İstanbul Havalimanı’na yapılan üçüncü pist ve hava sahası modernizasyonu için hava trafik kontrolörleri Fransa’da eğitime başladı.

Paris’te bulunan Eurocontrol Experimental Center tesislerinde yapılmaya başlanan kule ve yaklaşma simülatör eğitimleri, yaklaşık dört ay sürecek ve hava sahası için tüm senaryolar denenecek.

İlk uygulama Aralık ayı başında gerçekleşti. Farklı senaryoların tatbik edildiği simülasyonların başarılı geçtiği kaydedilirken önceki dönemlere göre  en az sorun tespit edildi. Simülatörün çekirdek kadrosunun kontrol ve gözleminde ikinci test aşaması Ocak ayı içerisinde tamamlanacak. Devamında hava sahasını yöneten personel eğitimine geçilecek.

Birer haftayı kapsayan eğitimlerin gerçek zamanlı trafik operasyonundan daha yorucu geçti, kısa aralıklı molaların devamında trafiğin yüksek sayılarda ve ağırlaştırılmış düzende verilmesine karşın hava trafik kontrolörlerinin oldukça başarılı oldukları belirtildi.

Üçüncü pist ile havalimanından sadece kalkış amaçlı planlanan trafik düzeni, gelecekte iniş kalkış sayılarının yükselmesiyle çıkabilecek sorunları şimdiden ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Dünyanın en büyük havalimanları arasında yer alan İstanbul Havalimanı ve hava sahasında, deneyimli ve özverili çalışan başarılı hava trafik kontrolörleri ve onlara her türlü desteği veren DHMİ üst yönetimi sayesinde sorunsuz bir operasyon yapılması hedefleniyor.

Paris’teki simülasyon eğitimlerinde, son dönemde tartışılan Merge Point yaklaşma sistemi de eğitimlerde defalarca gösterildi. Merge point sisteminin, havayollarına hem yakıt hem de zamandan tasarruf ettirdiği noktasında görüş bildiren bazı kontrolörler, emniyetli ve akıcı bir İstanbul Hava sahası için bu sistemin önemine vurgu yaptılar.

Airporthaber

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz