Fransa’da hükümet, “Fransa İslamı Forumu”nu kuruyor

Reklam

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “Fransa İslamı” projesi kapsamında atılan adımların kapsamında “Fransa İslamı Forumu (FORIF)” adlı yeni bir kuruluşu faaliyete geçirecek.

Fransa’da hükümetin FORIF projesi kapsamında bazı Müslüman kuruluşları ve İslam düşüncesini “Cumhuriyet’in prensiplerine ve laikliğe göre şekillendirme çabası” sonucu, 2003’ten bu yana faaliyet gösteren ve Müslümanların çatı kuruluşu olarak gösterilen CFCM etkisiz kaldı.

Üyeleri İçişleri Bakanlığı ve valiler belirleyecek

CFCM’nin yerini alacak FORIF, yarın başkent Paris’te yapılacak ilk toplantıyla faaliyete geçecek. FORIF’in bünyesinde oluşturulan 4 çalışma grubunda İçişleri Bakanlığının ve valilerin belirlediği Müslümanlar, din görevlileri ve Müslüman kuruluşların temsilcileri yer alıyor. Çalışma gruplarında imamların eğitimi, cezaevleri, hastaneler ve ordudaki din görevlileri, camilerin güvenliği ve “ayrılıkçı” yasasının uygulanması konuları ele alınacak.

Onclick Popunder

“İslam Fransa’da yabancıların dini değil, Fransız dinidir”

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, FORIF’in amacına ilişkin, Fransa’da İslam’ı “Cezayir, Türkiye ve Fas’ın etkisinden kurtarmak” istediklerini savunarak “İslam Fransa’da yabancıların dini değil, Fransız dinidir, ne paraya ne yabancı yetkililere bağlı olması gerekiyor.” ifadesini kullandı.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz