Fransa’da hükümet, yakıt fiyatlarını düşürmek için istasyonlara zararına satış yapma yetkisi verdi

Reklam

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, akaryakıt fiyatlarını indirmek için akaryakıt şirketlerinin birkaç ay boyunca zararına satış yapabileceklerini söyledi. 

Başbakan Borne, 16 Eylül Cumartesi günü Parisien internet sitesinde yayınlanan bir röportajında, akaryakıt fiyatlarını düşürmek için dağıtıcıların birkaç ay boyunca “zararına” benzin satabileceklerini böylece Fransız halkının daha ucuz akaryakıt alabileceğini söyledi.

“Herkes kendi üzerine düşeni yapsın”

Borne, 2 Euroyu geçen akaryakıt fiyatlarıyla başa çıkmak için benzin vergilerinde bir indirim talep eden muhalefetin önerilerini kabul etmeyerek, “Herkes kendi üzerine düşeni yapsın eğer bir indirim yapılacaksa hükümet zaten gerekeni yapar” dedi.

Onclick Popunder

“3 ay içinde iflas ederler”

Mobilians Ticaret Birliği Başkanı Francis Pousse, “Akaryakıt istasyonlarının zararına satış yapması söz konusu olamaz. Üyelerimiz geçimlerinin yüzde 50’sini hatta daha fazlasını yakıt satarak sağlıyor, bu nedenle zararına satış yaparlarsa en fazla 3 ay içinde iflas ederler” dedi. Fransa’da zararına akaryakıt satışı 1963’ten beri kanunen yasak.

TotalEnergies, ülkede faaliyet gösteren bütün akaryakıt istasyonlarında 2024 yılında da akaryakıt satışlarında tavan fiyatın 1.99 Euro olduğunu açıklamıştı.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz