Fransa’da ilkokuldan liseye cinsellik dersi geliyor!

Reklam

Fransa’da yeni eğitim öğretim yılında itibaren anaokulundan liseye kadar çocuklara cinsellik eğitimi verileceği iddiaları büyük tepkilere neden oldu. Sosyal medya da Türkçe de paylaşılan mesajlarda çocuklara okullarda mastürbasyon, adet, homoseksüellik, cinsel ilişki, aileden izinsiz kürtaj yaptırabilme hakkı, doğum kontrolü, cinsel hastalıklar vb. gibi cinsellik konuları anlatılacağı iddia edildi. Sosyal medyada hızla yayılan mesajlarla her kesimden hükümete sert tepki yöneltilirken, bu hafta başlayacak okulların boykot edilmesi dahi gündeme geldi. Peki yeni eğitim öğretim yılından gerçekten böyle bir ders olacak mı? Artı33 araştırdı.

Fransa’da yaz döneminde ulusal mecliste kabul edilerek yasalaşan kanun, okullarda cinsel eğitim ile ilgili hiçbir madde içermiyor. Söz konusu yasada eğitim ile ilgili tek madde ise, öğretmenlerin cinsiyetçi ve cinsel şiddete daha duyarlı hale gelmesini zorunlu kılan 10. maddesi. Ancak yeni yasada böyle bir maddenin yer almaması bu yönde bir ders olmayacağı anlamına gelmiyor.

Yasanın mimarı Fransa’da Kadınlar ve Erkekler arasındaki Eşitlikten Sorumlu Devlet Bakanı Marlène Schiappa eleştirilerin doğru olmadığını sosyal medyada yayılan mesajların da dezenformasyon olduğunu söyledi. Yeni yasada okullarda cinsellik eğitimi ile ilgili hiçbir madde olmadığını aktardı.

Onclick Popunder

Bir yılda 3 seans cinsellik eğitimi verilecek

Ancak yeni yasada bu yönde bir madde olmasa da aileleri endişelendiren uygulama ise bakanın bizzat açıkladığı yeni yayınlanacak genelge ile ilgili. Schiappa, yayınlanacak yeni genelge ile yılda 3 seans “cinsellik ve duygusal eğitim” dersinin verileceğini kaydetti. Bu dersin müfredatının yeni olmadığını 2016 yılında hazırlandığı kaydedilirlen derslerin de 2001’de çıkarılan yasa ile geçerli olan cinsellik eğitimi dersleri kapsamında verileceğini söyledi.

Cinsellik, cinsel yönelim, ergenlik…

Dersin içeriğinde çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyecek şeylerin olmayacağı kaydedilirken, bu derslerde ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesinde yer aldığına göre şu konuların işlenmesi bekleniyor: “Hukuk ve cinsellik, cinsel şiddet,  ergenlik, cinsiyet kimliği, cinsel yönelim, kadın erkek eşitliği, cinsiyetçilik ve homofobi, cinsellik, medya ve internet – cinsellik ticari sömürü” gibi konuların olması bekleniyor. Bu derslerin çocukların yaşları dikkate alınarak ilkokul birinci sınıftan lise son sınıfa kadar vermesi bekleniyor.

Tartışmalı yasa çocuklara cinsel taciz suçunu artırıyor

Peki büyük tartışmalara neden olan yasa neyi içeriyor. Kamuoyunda ‘Schiappa Yasası’ olarak bilinen kanun, çocuklara cinsel saldırılara yönelik cezaları ağırlaştırıyor. Yeni yasada 15 yaşından küçüklerle büyükler arasındaki cinsel ilişkinin cezasının da 7 yıl hapis ve 100 bin Euro’ya çıkardığı belirtiliyor. Ayrıca 15 yaşından küçükler için büyüklerle yaşayacakları cinsel ilişkilerde ‘rızası vardı’ gibi karmaşanın önüne geçmek için hukuk düzenlemeler düzeltiliyor.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz