Fransa’da inşaat maliyetleri arttı: İnşaat firmaları binlerce işçi çıkaracak

Reklam

Fransa’da artan inşaat maliyetleri nedeniyle inşaat sektörünün 2024 yılında faaliyetlerini azaltması bekleniyor. İnşaat firmaları maliyetlerini düşürmek için işçi çıkarmaya başlayacaklarını duyurdu.

Fransa’da artan faiz oranları, enflasyon ve inşaat maliyetlerinin artması nedeniyle konut sektörü ciddi bir krizle karşı karşıya. 2023 yılında Fransa’da yeni konut inşaatı yüzde 22 oranında azalırken inşaat ruhsatları ise yüzde 23,7 oranında azaldı.

İnşaat satışları yüzde 50 düştü

Yeni konut satışlarına ilişkin nihai rakamlar henüz açıklanmadığını söyleyen Fédération des promoturs immobiliers (FPI) Başkanı Pascal Boulanger, inşaat firmalarının normal bir yıla kıyasla işlerinin neredeyse yüzde 50 oranında düştüğünü söyledi.

Onclick Popunder

Ülkede 2016 ve 2019 yılları arasında yıllık ortalama yeni konut satışı 165 bin iken bu rakam 2023 yılında 85 bine kadar düştü.

İstihdam üzerindeki etkisi

Fransa’da inşaat krizi sadece inşaat sektörüyle de sınırlı değil. İnşaatla ilgili mesleklerde çalışan 150 bin kişi işten çıkarılmayla karşı karşıya. Halihazırda maliyet düşürmek isteyen inşaat firmaları, işçilerle sözleşme yenilememeyi planlıyor. Bu da durumu daha da kötüleştiriyor.

Hükümetten destek paketi bekleniyor

İnşaat sektöründe çalışanlar, Fransız ekonomisi ve toplumu için hayati öneme sahip olan sektörün yeniden canlandırılması için hükümetten yeni destek paketi bekliyor.

“150 bin kişi işini kaybedecek”

Fransa İnşaat Federasyonu (FFB) Olivier Salleron, “2025 yılına kadar hiçbir şey yapılmazsa, yani yeni inşaat krizinin devam etmesine izin verirsek, inşaat sektörü fiyat etkisi hariç yaklaşık yüzde 8, yani 14 milyar Euro daha az olacaktır. Bunu iflaslarda gerçek bir artış ve istihdamda düşüş izleyecek ve yaklaşık 150 bin kişi işini kaybedecek” dedi.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz